Šéf hnutí ANO novinářům řekl, že předseda opoziční ODS Petr Fiala definitivně potvrdil, že zákon je namířen přímo proti jeho osobě. "Nerozumím, proč někdo upírá základní právo vlastnit," uvedl. Tradiční politické strany hlasovaly znovu spolu, dodal.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na schválení předpisu uvedl, že si oligarchové musí vybrat mezi členstvím ve vládě a dotacemi, zakázkami a vlastnictvím médií. Babiš označení za oligarchu odmítl. "Oligarchie je nedemokratická forma. Hnutí, které jsem založil, bylo zvoleno v demokratických volbách," řekl.
Babiš dále uvedl, že je nejsledovanější osobou v zemi. "A myslím, že se od počátku své funkce chovám transparentně," uvedl. Koaličním partnerům ČSSD a KDU-ČSL, kteří zákon podpořili, vyčetl, že o jeho majetku věděli už při vyjednávání vládní spolupráce. "Věděli, co všechno vlastním a že nemám důvod to nějakou formou přepisovat na nějaké příbuzné, jak to dělali oni," řekl.
Členové kabinetu podle schváleného textu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon taky zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Babiš nechtěl odhadovat, jak se k předpisu postaví senátoři a prezident. "Já to neumím posoudit. Považuji to za nespravedlivé a uvidím z hlediska času, jak to bude," uvedl. Ještě před případnou poradou s právníky ale zdůraznil, že považuje za nepřijatelné, aby bylo omezeno jeho právo vlastnit majetek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa