Babiš se divil: Co je MAFRA? Kolem mediálního domu se prý motají „velcí kluci“

11.08.2023 12:01 | Zprávy

Čtvrteční podpis prezidenta Petra Pavla pod novelou zákona o politických stranách završil zpřísnění pravidel pro vlastnictví médií politiky. A protože se této normě prosazené vládní koalicí přezdívá „lex Babiš“, opět se mluví o mediální společnosti MAFRA. Kolem ní se podle informací ParlamentníchListů.cz dějí i jiné zajímavé věci.

Babiš se divil: Co je MAFRA? Kolem mediálního domu se prý motají „velcí kluci“
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš v pořadu K věci

„Pokud jde o vydavatelství MAFRA, tak jsme zájem projevili, ale ta jednání jsou na počátku,“ oznámil v únoru ve velkém rozhovoru pro Český rozhlas miliardář Pavel Tykač.

Přestože je mediální dům ve ztrátě, vnímá prý jeho nákup jako obchodní příležitost.

„Pak tam asi hraje roli i nějaký můj pohled na to, že vlastnictví médií je taky zodpovědnost. Cítím, že je docela důležité, kdo ta média vlastní,“ dodal Tykač, v žebříčku Forbes šestý nejbohatší Čech.

Jeden z nejúspěšnějších podnikatelů grunderské generace devadesátých let, jehož hlavním rankem je energetika. Skupina Sev.en (dříve Czech Coal), kterou ovládá, v posledních letech pracuje na mezinárodní expanzi.

Není ale jediný.

Do závodu se měl přihlásit i Daniel Křetínský, který již vlastní mediální dům Czech News Center (Blesk, Reflex) a úspěšně nakupuje média i v zahraničí. Čtvrtý nejbohatší Čech je ale úspěšný především v energetice.

A zájem projevil rovněž průmyslník Michal Strnad. Jeho Czechoslovak Group je nejvíce známa jako výrobce ve zbrojním průmyslu, skupina zaměřující se na oživení slavných československých značek má ale mnohem širší průmyslové portfolio v čele s legendární Tatrou.

Babiš: Nevím, co je MAFRA

Holding Agrofert koupil vydavatelství MAFRA, jehož značkami jsou deníky MF DNES a Lidové noviny, před deseti lety. Andrej Babiš po celou svou politickou kariéru čelí kritice, že jde o střet zájmů.

Bývalý premiér se ihned po prvním zvolení poslancem vzdal všech svých manažerských aktivit v holdingu Agrofert, v němž měl do té doby dominantní pozici. Později se vzdal i svých vlastnických práv, která převedl do svěřenského fondu. Přesto za obou vlád ANO a ČSSD byl Agrofert nejčastějším argumentem opozice proti Babišovi.

Stejnými motivy byl veden i nejnovější legislativní počin, který opět zpřísnil podnikatelské aktivity vrcholných politiků. I média o něm píší jako o „lex Babiš“. Prezident Petr Pavel jej podepsal ve čtvrtek.

Deník N přitom ve svém textu tvrdil, že Babiš čeká na hlasování Senátu, které již proběhlo v červenci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nikdy jsem nezjístil, že by Babišem vlastněná media , nějak ovlivňovala politiku a ekonomiku... , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 11.08.2023 12:31:01
Pokud někdo tvrdí, že Babišova media ovlivňovala politiku, měl by uvádět konkrétní příklady, ale já o žádném nevím. Do politiky se pletou jiná media a jsou za nimi také majitele , kteří těží z kontaktu s úředníky a politiky, Že vadí že Babiš vlastní Agrofert, ale nikomu nevadí, co vlastní kde kdo ze Senátoru a Poslanců?? A kolik oni berou dotací od státu z našich peněz?? Když Babišova media převezme významný podnikatel tak asi proč?? No aby oblivňoval společnost ve svůj prospěch...A to nevadí???

|  20 |  1

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…