„Nejde o burzu. Jde o to, že by měl ČEZ převzít stát. V současné době by bylo správné uplatnit regulaci cen energií. Prostě v této době není elektřina prostou komoditou, jejíž cenu lze jen tak ponechat trhu,“ vysvětlil Vladimír Špidla (ČSSD), čtvrtý premiér vlády ČR, poté eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, nyní kandidát na senátora.
„Tohle tvrdím už dlouhé měsíce,“ konstatoval Jiří Paroubek, šestý předseda vlády ČR.
„Stát už měl dávno na valné hromadě ČEZ zamezit vyplácení dividend. Potřebuje šetřit na investice do JE. Tím se stane pro akcionáře neatraktivní, odejde z lipské burzy a začne pro české odběratele prodávat 1kWh za 5 Kč,“ objasnil Jiří Čunek (KDU-ČSL), senátor za obvod Vsetín, bývalý hejtman Zlínského kraje i místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj.
„Při projednávání energetického zákona v Senátu jsem požádal ministra Síkelu o analýzu možnosti vystoupení z jednotného energetického evropského trhu a případné dopady vystoupení. Pan ministr mi dodnes analýzu neposlal. Bez této analýzy nechci dělat unáhlené závěry. Nicméně při současné ceně elektrické energie nad 500 eur/MWh je třeba začít odstraňovat příčinu vysokých cen a nikoliv pouze řešit důsledky,“ upozornil Ladislav Kos, senátor za obvod č. 19, Praha 11, místopředseda senátorského klubu Senátor 21 a Piráti a místopředseda hospodářského výboru Senátu Parlamentu ČR.
„Reforma ČEZ je v této věci naprosto zásadní. Nechápu, že vláda opět tak dlouho přešlapuje. Stát musí mít možnost rozhodovat, aby v této době nebyli občané České republiky rukojmí malých akcionářů ČEZ,“ sdělil Ondřej Knotek, europoslanec za hnutí ANO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban