Babiš za nás tentokrát opravdu bojoval. Po jednání EU o zelené dohodě jej pochválil i Vondra z ODS

13.12.2019 14:19 | Zprávy

Lídři Evropské unie schválili Zelenou dohodu pro Evropu a zavázali se, že EU dosáhne klimatické neutrality do roku 2050. Jasně proti se postavilo jen Polsko. Český premiér Andrej Babiš (ANO) dosáhl určitého úspěchu v oblasti jaderné energetiky. I europoslanec Alexandr Vondra (ODS) uznal, že Babiš tentokrát v EU opravdu bojoval za české zájmy. A poděkoval Britům, že ještě jednou, naposledy, v EU Čechům opravdu pomohli.

Babiš za nás tentokrát opravdu bojoval. Po jednání EU o zelené dohodě jej pochválil i Vondra z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Vrcholní představitelé EU oslavují, že se jim podařilo dospěl k dohodě, jak dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Navzdory snaze Polska stavět se na odpor. Vláda ve Varšavě odmítla garantovat, že naplní, co bylo domluveno, takže plán na zezelenání evropské ekonomiky nebyl podpořen jednotně. Informuje o tom server Euractiv.

Evropská rada souhlasí s cílem EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, v souladu s cíli Pařížské dohody,“ vedli evropští politici. „Jeden členský stát se v této fázi nemůže zavázat k uskutečnění dohodnutého cíle,“ oznámili však také s odkazem na vládu ve Varšavě. V červnu 2020 se prý uvidí, zda se postoj polské vlády neposune.

Předseda Evropské rady Charles Michel si pochvaloval, že se podařilo dosáhnout dohody. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uznala, že Polsko, jehož řada regionů je závislá na těžbě a získávání energie z uhlí, může potřebovat víc času na to, aby dosáhla klimatické neutrality. „Ale nezmění to časový rámec Komise,“ dodala důrazně.

„Na summitu však došlo k hmatatelnému pokroku, protože jak Česká republika, tak Maďarsko se k cíli přihlásily, ačkoli ještě před zasedáním varovaly, že mohou využít práva veta,“ doplnil k tématu server. Česko se k dohodě připojilo poté, co bylo v textu úmluvy uvedeno, že některé země EU mohou k dosažení tohoto cíle využívat i jadernou energii.

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) varoval, že „zelený úděl“ bude každého českého občana stát desítky tisíc korun rok co rok a oslabí ekonomickou sílu EU ve světě.

„Je to program radikální zelené revoluce, která se dotkne peněženky každého našeho občana. Český ekonom Lukáš Kovanda na základě vládních údajů odhadl, že to v přepočtu na obyvatele vyjde ČR na 63 500 Kč ročně. Mám obavu, že neúměrné náklady celé operace a zákony vynucovaná opatření povedou v EU k fatálním mezigeneračním, sociálním a ideovým střetům, oslabí konkurenceschopnost EU ve světě (pokud se ostatní Čína, USA, Rusko, Indie a Brazílie nepřidají), způsobí ekonomickou recesi a omezí lidskou svobodu,“ varoval Vondra na sociální síti Facebook.

Uznal, že předseda české vlády Andrej Babiš (ANO) tentokrát opravdu ze všech sil hájil české zájmy. A poděkoval Britům, že ještě naposledy pomohli Čechům, když dodali hlasy potřebné pro zablokování ustanovení, že se jaderná energie stane špinavým zdrojem energie.

Alexandr Vondra hodnotí plány EU na boj s globálním oteplováním

Andrej Babiš také mluvil o jaderné energetice. „Teďka je to konečně černé na bílém, že zkrátka my bez jádra tu uhlíkovou neutralitu nedáme,“ prohlásil Babiš. Jeho slova přinesla ČTK.

Český premiér před odletem do Bruselu hovořil o tom, že Evropská rada by měla uznat jádro jako „čistý“ energetický zdroj a požadoval ujištění v tom smyslu, že EU nebude bránit rozvoji jaderné energetiky v ČR. Do závěrů summitu se ale dostala obecná formulace. „Některé členské státy daly najevo, že využívají jadernou energii jako součást svého energetického mixu,“ zní pasáž prosazená Babišem.

Po zasedání unijních lídrů premiér uvedl, že takovéto znění mu stačí, ačkoli navrhoval i jiné varianty. „Jasně jsme řekli, že pokud chceme dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050, tak to jádro tam musí být. To se povedlo,“ řekl novinářům. Dodal, že čelil silnému odporu dalších unijních lídrů a že byl „celý večer sám“.

Odlišný pohled na výrobu elektřiny z jádra vyjádřili zejména šéfové vlád Rakouska a Lucemburska, podle nichž by se jaderná energetika neměla podporovat z unijních fondů. Babiš ale odmítl, že by něco takového při aktuální debatě požadoval. „To nikdy nebylo na stole,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…