Babiše nelze kultivovat, rozohnil se v ČT Dienstbier

17.10.2016 22:45 | Zprávy

Někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (SNO) hájila před kamerami veřejnoprávní televize svého stranického šéfa Andreje Babiše. Ten prý často přemýšlí v ekonomických pojmech, ale je třeba mu trpělivě vysvětlovat, že všechno není jen o penězích a některé demokratické instituce, jako je třeba senát, je třeba zachovat i navzdory tomu, kolik stojí. Pak se dostal ke slovu ministr Jiří Dienstbier (ČSSD).

Babiše nelze kultivovat, rozohnil se v ČT Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Pondělní Události, komentáře České televize se ještě jednou vrátily k volbám do senátu. Debatovali o nich nestraník Jiří Růžička zvolený do horní komory parlamentu za TOP 09, STAN a lidovci, člen vlády a senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), poslankyně a neúspěšná kandidátka do senátu Helena Válková (ANO) a senátor Pavel Eybert (ODS), jenž v horní komoře působil od okamžiku jejího vzniku od roku 1996, ale letos končí.

Válková rázně hájila svého stranického šéfa Babiše

Eybert hned na úvod prozradil, že se senát snaží pečovat o čistotu legislativy, přibližně 60 procent upravených zákonů sněmovna přijme v takové podobě, jakou jí doporučí senát. Kromě toho senát hraje svou roli při jmenování ústavních soudců a nakonec nesmíme zapomínat na to, že senát nelze rozpustit a může zastoupit práci sněmovny v okamžiku, kdy je dočasně rozpuštěna. A jak lidi přesvědčit, že senát tedy opravdu má smysl? „Možná by bylo dobré, kdyby mezi prvním a druhým kolem voleb nebyl jen týden, ale dva týdny a voliči by mohli dostat hlasovací lístky domů,“ navrh Eybert.

Růžička doplnil, že se možná dnes zdá, že demokracie funguje sama od sebe, jenže ono to tak není. „Lidé mladší čtyřiceti let už v podstatě nežili v ničem jiném než v demokratickém státu a zdá se jim, že všechno funguje samo od sebe, ale ono to tak samozřejmě není,“ varoval. Jestliže si dnes stěžujeme na nízkou volební účast, tak bychom se měli podívat na to, kolik škol se zúčastnilo studentských voleb nanečisto. Většinou šlo o gymnázia, zatímco učňovských škol nebylo mnoho. Toto můžeme změnit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…