Obavy lidí z koronaviru jsou podle Adámkové pochopitelné, ale paní primářka se zlobí na média, že tyto obavy často přiživují. „Spíše mě mrzí ta prezentace těch zpráv a ty palcové titulky, které jsou často opravdu alarmující. A když si člověk ten článek otevře a přečte ho až do konce, tak potom ty informace uvnitř už takové nejsou a jsou vysvětlující, ale v tom titulku jsou věci vytrženy z kontextu a na první pohled to musí na lidi působit často velmi depresivně,“ upozornila epidemioložka.
Přitom stres je jeden z faktorů, který ohrožuje imunitu lidí.
Každý by si prý měl uvědomit, že jen v roce 2018 onemocnělo na tuberkulózu 10 milionů lidí. „Z toho 1,5 milionu zemřelo.“ Takže vedle koronaviru máme nemoci, které jsou podstatně rozšířenější a v tuto chvíli i nebezpečnější, ale lidé se jich už přestali bát.
Nebezpečný je také virus spalniček. „To je onemocnění, proti kterému se dá očkovat, a přesto jsou lidé, kteří to odmítají. Jsou matky, které odmítají nechat své děti očkovat proti spalničkám, ale na spalničky se také umírá. Ještě v roce 2018 zemřelo 140 tisíc dětí mladších pěti let. To jsou prostě čísla, která jsou alarmující. A přitom existuje proti tomuto onemocnění očkování,“ upozornila.
Zajímalo by ji proto, zda odpírači očkování proti spalničkám využijí jednou očkování proti koronaviru. „9 z 10 lidí, kteří přijdou se spalničkami do kontaktu, tak onemocní – a nemáme na to lék. Očkování je prevence, očkování není léčba,“ uvedla Adámková.
Lékaři prý sice mnohdy umí zázraky, ale v bojích s epidemiemi je těch zázraků méně než u onkologických onemocnění. Pokud chcete s viry bojovat, musíte především dodržovat základní hygienická pravidla. Musí je dodržovat každý. Musí si pravidelně mýt ruce, musí si při kýchání dávat ruku, resp. rukáv před ústa a tak podobně. Restriktivní opatření podle Adámkové pomáhají, ale nejsou samospásná.
„A když už jsme u těch opatření, tak nevím, jestli nepřišla pozdě. Když na Vysočině proběhnou biatlonové závody bez diváků, ale druhé straně se s dalšími opatřeními počká až poté, co proběhne fotbalové derby Sparty se Slávií, tak nevím, v čem jsou fotbaloví fanoušci jiní než biatlonoví,“ upozornila epidemioložka. „Ta opatření jsou podle mě správná, ale ta časová souslednost už ne,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp