„Česko, Maďarsko a Rumunsko mají něco společného – dostávají miliardy z Bruselu. Jejich mocní ty peníze využívají pro své účely, často na úkor základních evropských hodnot. Tak jako Andrej Babiš,“ konstatuje ve středu odvysílaná reportáž. Muž, kterému se někdy přezdívá český Trump, podle ní hraje dvojí roli – jednak šéfa vlády, který utváří rámcová pravidla, a jednak podnikatele, který je posléze využívá.
„Babiš stojí za řadou firem a EU je podporuje miliony eur,“ připomíná ZDFzoom, podle něhož se za dobu, kdy je miliardář ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činil 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Velké firmy dostávaly podle pořadu stále více peněz z dotačních zdrojů, s nimiž přitom EU počítá pro menší společnosti.
„Všechno legální, také proto, že se Babiš postaral o to, aby se změnila pravidla,“ tvrdí ZDF, podle níž český premiér „vydělává peníze politikou“. S kritikou českého premiéra v reportáži vystupuje například jeho bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht nebo Milan Eibl z protikorupční organizace Transparency International. Společnost Agrofert, která je nyní ve svěřeneckém fondu, jehož jediným beneficientem je Babiš, se odmítla vyjádřit a Babiš sám na žádost o rozhovor s televizí nereagoval.
V pořadu ale mluví evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který loni platby z evropských fondů Agrofertu pozastavil. Lidé na podobných pozicích jako Babiš se podle něj musí vyhnout střetu zájmů.
Reportáž také krátce připomíná kauzu Čapí hnízdo, když konstatuje, že „ještě jako podnikatel byl Babiš zapleten do skandálu s podvodem“. „Babiš předstíral, že hotel (Čapí hnízdo) je samostatnou malou firmou, ale ve skutečnosti patřil k jeho obrovskému firemnímu impériu Agrofert,“ tvrdí investigativní pořad, který se v dalších minutách zabývá zneužíváním evropských fondů v Maďarsku a Rumunsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk