Babišovi se nedaří vyvolat ‚kulturní válku‘, analyzuje Tabery

27.05.2019 18:50 | Zprávy

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery má za to, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš sice volby v Česku vyhrál, spokojen ale být nemůže, protože získal podstatně méně hlasů než jeho kolegové v Polsku a Maďarsku.

Babišovi se nedaří vyvolat ‚kulturní válku‘, analyzuje Tabery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Tabery

Český předseda vlády Andrej Babiš rád mluvívá o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi jako o partnerovi, se kterým jednou pro vždy shodil ze stolu kvóty na migranty. Pokud však doufal, že se Orbánovi přiblíží i volebním úspěchem, musí být zklamán. Zatímco Orbán získal přes 52 procent hlasů voličů, Babiš se nedokázal přehoupnout ani přes laťku 22 procent. Volby v Česku jednoznačně vyhrál, ale zkrátka a dobře ne tak výrazně, jak zřejmě doufal.

„Rozdíl mezi námi na jedné straně a Polskem s Maďarskem na druhé je ten, že Babišovi se nedaří vyvolat ‚kulturní válku‘. Drtivý úspěch Kaczyńského a Orbána dokazuje, že jejich politika polarizace zabírá. Jsou autentičtí a umějí pracovat s národní historií. To Babišovi nefunguje – a v případě historie ani nemůže. Češi na velké dějiny či víru nikdy neslyšeli,“ napsal Tabery.

„Kdybychom to chtěli dramaticky zjednodušit, pak voličova odpověď hnutí ANO zní: ‚Ty kecy si nech, radši pošli další prachy.‘ Cesta k českému voliči není přes srdce, ale přes žaludek,“ pokračoval šéfredaktor.

Babišovi to na jednu stranu pomáhá. Pozornost voličů získává zvyšováním důchodů, slev na jízdném pro seniory i studenty a tak podobně. Jenže na stranu druhou je podle Taberyho jasné, že tato strategie má i své limity a ty jsou dobře postřehnutelné právě ve volbách do Evropského parlamentu. Lidem, kteří se nechtějí nechat koupit, prý Babiš v podstatě nenabídl nic jiného.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…