Bohuslav Chalupa zvolený za hnutí ANO konstatoval, že je vše třeba činit s rozvahou a nic se nemá přehánět. Na jedné straně je dobře, že v čase krize, např. krátce po teroristických útocích – se v ulicích objevilo více policistů a vojáků. Je to určitý vzkaz občanům, že se o ně stát stará. Na druhé straně je v daném okamžiku přítomnost početnějších hlídek neefektivní a příliš drahá. Děje se tak v situaci, kdy tajné služby vládě řeknou, že nám bezprostřední nebezpečí nehrozí.
Především je třeba si říci, že policie musí nakládat efektivně s prostředky, které má, a to zvláště v situaci, kdy strážci zákona opakovaně prohlašují, že jich není dost. „Pokud je ale akcentován požadavek na zvýšení finančních prostředků a je zdůrazňován nedostatečný počet policistů jako příčina ne vždy optimálního výkonu, pak se obávám, že to není argument, který by mi vehnal slzy do očí. Policie se bude muset mnohem více zaměřit na práci s lidmi, které už má k dispozici, nových lidí moc nepřijde,“ varuje poslanec z Babišova hnutí.
Čtenáře ovšem také uklidňoval, že poslanci v příslušných výborech pracují na tom, aby vytvořili podmínky pro efektivnější fungování policie.
Poslanec ČSSD Antonín Seďa zdůraznil, že zajištění vnitřní bezpečnosti České republiky leží na bedrech policie a není zcela v pořádku, když je k témuž využívána profesionální armáda, která je už tak poddimenzovaná. Krátkodobě však může mít takovéto opatření smysl. Tak či tak, poslední slovo je vždy na vládě, která má za úkol rozhodovat tak, aby zajistila vnitřní i vnější bezpečnost státu. „Vždy záleží na vyhodnocení bezpečnostní situace. A také na rozhodnutí vlády. Ta je zodpovědná za zajištění bezpečnosti našich občanů a naší země,“ odvětil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp