Novinář Robert Břešťan nehodnotí opětovné nabytí převahy v sociální demokracii jejím šéfem Bohuslavem Sobotkou jako Zemanovu porážku. Domnívá se, že prezident teď pouze uzavřel se Sobotkou oboustranně výhodný dočasný pakt o neútočení do doby, než kolem sebe shromáždí nové "smrtijedy". Břešťan tady používá literární analogii s postavou lorda Voldemorta z prostředí knih a filmů o Harrym Potterovi.
"Éra silného Zemana neskončila, počkejte, až seskočí z vozíku..." dodává novinář.
Kondice má vliv na schopnost něco prosadit
Novináři diskutovali i nad tím, jaký vliv má zdravotní stav prezidenta Zemana. Podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho se říká, že když chtěli k něčemu donutit někdejšího prezidenta Edvarda Beneše v době, kdy už byl nemocný, stačilo zůstat dlouho u stolu, neodcházet a mluvit. Pak už byl tak vyčerpaný, že prý raději souhlasil.
"Takže kondice má na schopnost něco prosadit docela slušný vliv," vyvozuje Tabery. "Pokud jde o veřejný vliv, tedy, že něco řekne nahlas, tak tam je ten vliv takový, jaký mu politici dovolí mít. Myslím, že tep veřejnosti už něco jen tak nezvedne," dodává šéfredaktor.
Zeman proměnil prezidentskou tradici
Ke slovu se dostal i Petr Honzejk, který se na věc dívá z dlouhodobějšího pohledu. I kdyby prý Miloš Zeman zůstal na křesle (mentálně), stejně by za sebou zanechal nesmazatelnou stopu. "Prezidentská tradice je jeho dosavadním působením proměněna a kdokoli na něj může v brutálním aktivismu navázat," tvrdí novinář.
"Chci říct jediné: do kódu české politiky i společnosti se dostala možnost 'prezidentského systému'. Což je záležitost daleko přesahující aktuální Zemanovy brykule," dodává Honzejk. Historická inspirace podle něj zůstane. Kromě toho "skutkový děj", jak to nazývá státní zástupce Ivo Ištvan, prý ještě není u konce, zakončuje s úsměvem Petr Honzejk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr