Podle Obamy přijímá jeho vláda skutečnost, že Spojené státy musí spolupracovat se všemi národy světa. A to i s těmi, které porušují mezinárodní normy nebo lidská práva. „Ve 21. století je něco takového nutností. Pokud nemůžeme efektivně spolupracovat, budeme muset společně nést negativní následky takového jednání. To platí i pro Spojené státy, bez ohledu na to, jak silná je naše armáda. Chápeme, že naše země nemůže vyřešit světové problémy samotná. V Iráku jsme utrpěli tvrdou lekci a je nám jasné, že bez spolupráce to nejde,“ prohlásil Obama s tím, že s Čínou ani Ruskem nevedou USA spory, jež jsou předem dané a tedy neměnné. „Budeme však i nadále hájit základní mezinárodní kodex chování,“ dodal americký prezident.
„Velím nejsilnější armádě, jakou kdy svět spatřil. V případě nutnosti nebudu váhat chránit naši zemi a spojence proti násilí,“ zdůraznil zároveň Obama a vyjádřil se také k sankcím uvaleným proti Rusku. Jejich hlavním účelem dle jeho názoru není jen trestat Moskvu, ale slouží především k udržení globálního uspořádání. „Amerika nesleduje na Ukrajině žádné své ekonomické zájmy. Jsme si vědomi vzájemných historických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou. Nemůžeme však ignorovat skutečnost, kdy je porušována svrchovanost a územní celistvost jednoho národa. Přejeme si silné Rusko, jež s námi bude spolupracovat na posílení mezinárodního systému jako celku,“ vyjádřil se Barack Obama k postojům své země vůči Rusku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro