Majitel a generální ředitel TV Barrandov Soukup kritizoval v září 2018 ve svém publicistickém pořadu firmy za to, že dostávají pobídky od státu a přitom vyvádějí peníze do zahraničí. Jmenoval automobilku Škoda Auto, která ale nedostala prostor na reakci.
RRTV tak v srpnu rozhodla, že Soukupova televize tím spáchala přestupek proti zákonu o provozování rozhlasového a televizního vysílání, protože neposkytovala objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů.
Předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber v pátek uvedl, že podle judikatury zahrnuje objektivita vysílání dva prvky. Je to jednak správnost a přesnost předkládaných faktů, tedy v podstatě jejich pravdivost, a jednak transparentnost, tedy uvedení pramenů, z nichž jsou fakta čerpána.
Ústavní soud přitom konstatoval, že pro naplnění podstaty přestupku nestačí pouze netransparentnost, ale musí být splněn právě i prvek nesprávnosti. Rada se tak v dalším řízení bude muset zabývat otázkou přesnosti a správnosti. Soudce tak vyhověl televizi, která rozhodnutí Rady označovala nejen za nezákonné, ale i nepřezkoumatelné, a žádala, aby soud věc Radě vrátil k dalšímu řízení.
Kvůli nevyváženosti pořadu dostala společnost Barrandov Televizní Studio od Rady pokut několik. Jedna z nich, 200 000 korun, byla za tendenčnost reportáže v pořadu Moje zprávy, která se zabývala státními zakázkami pro agenturu Dorland. I v tomto případě se televize obrátila na soud, který jí dal loni rovněž za pravdu.
Zástupkyně Rady Tereza Rudolfová dnes novinářům řekla, že v tomto případu podala RRTV kasační stížnost a že její podání zváží i u aktuální žaloby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab