Washington by chtěl, aby Rusko propustilo basketbalistku Brittney Grinerovou a bývalého vojáka Paula Whelana, kteří jsou podle Washingtonu v Rusku vězněni protiprávně. Za to by propustili obchodníka se zbraněmi Buta, který si v USA odpykává trest. O této dohodě jednali v pátek šéf americké diplomacie Antony Blinken a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Brittney Grinerová je jednou z nejúspěšnějších basketbalistek amerických dějin, mistryní světa i olympijskou vítězkou. Také je však její jméno spojeno s řadou kontroverzí, například patřila k lídrům protestů proti prezidentu Trumpovi, které vyvrcholily jejím demonstrativním odchodem při americké hymně. Primární příčinou byla kauza smrti černošky Breonne Taylorové ve státě Kentucky.
Skandální příchuť mělo též její manželství s basketbalovou spoluhráčkou, které skončilo jejím obviněním z domácího násilí. Po dvou měsících od svatby a měsíc poté, co se její manželka nechala uměle oplodnit, Grinerová rodinu opustila.
Později raději odešla hrát do Ruska, kde nastupovala za klub z Jekatěrinburgu. Sedmnáctého února 2022 byla při příletu na moskevské letiště Šeremetěvo zadržena s drogami (v Rusku zakázaný hašišový olej). O týden později začala ruská invaze na Ukrajinu a proces, který proti Grinerové byl v Rusku veden, byl vykládán jako odveta za západní sankce. Na její propuštění (v procesu doposud nepadl rozsudek) tlačí prezident Biden.
Paul Whelan byl zadržen již v roce 2018, v roce 2020 byl za špionáž odsouzen k šestnácti letům vězení. Voják a IT expert cestoval do Ruska opakovaně, jako důvod uváděl zájem o setkání s ruskými ženami, které poznal na sociálních sítích. V době zatčení působil jako ředitel pro bezpečnost v mezinárodních technologickém koncernu. USA jeho roli vždy bagatelizovaly a odmítaly, že by měl v Rusku jakékoliv špionážní úmysly.
Výměnou za tyto dvě osoby má být do Ruska vydán Viktor But. Legendární postava z devadesátých let, obchodník se zbraněmi, o kterém dokonce vzniklo několik filmů. Bývalý poručík sovětské armády s výbornou jazykovou výbavou na začátku devadesátých let oficiálně podnikal v letectví, ale jeho hlavním příjmem měly být kšefty s rozprodejem arzenálu rozpadajícího se Sovětského svazu a pak i mnoha dalších zemí. Postupně se měl stát jedním z největších obchodníků se zbraněmi na světě. Jeho dobrodružná kariéra skončila zatčením a odsouzením v USA v roce 2012. V Rusku má ale hodně mýtickou pověst.
Výměna se však v posledních hodinách zkomplikovala. Ruská tajná služba však žádá ještě propuštění ruského občana Vadima Krasikova, který však byl odsouzen v Německu – a to k doživotí za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím. A právě proto nastává komplikace – americká strana tvrdí, že požadavek je obtížně splnitelný právě kvůli tomu, že je Krasikov v Německu ve vězení.
Americká administrativa krok Ruska vnímá jako pokus nechat jednání o propuštění dvou Američanů vězněných v Rusku ztroskotat. Moskva však trvá na tom, aby byli výměnou za Američany propuštěni rovněž dva Rusové, i kdyby tedy nešlo o Krasikova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.