Jaroslav Bašta má rád historii a často se do ní ohlíží. Nejinak tomu bylo i v komentáři pro server První zprávy.cz, kde se zamýšlel nad tím, proč lidé pískali na premiéra Babiše před Českým rozhlasem, když se vzpomínalo na oběti sovětské okupace.
Někdejší diplomat vzal své vzpomínání poněkud zeširoka. Poukázal na lokální války, které po druhé světové válce probíhaly na Kavkaze, na Balkáně a teď i na Ukrajině. Na Kavkaze i na Ukrajině šlo o války s Ruskem. Na Balkáně šlo o etnický konflikt, ale všechny tři války mají prý jeden společný rys. Ve všech třech těchto regionech vznikly nacistické divize SS a podílely se na tehdejším řádění okupantů. S odstupem několika desítek let nebylo tak těžké probudit běsy minulosti a rozpoutat další válku.
V České republice je to však jiné. Odsunem sudetských Němců po druhé světové válce se z Československa stal snad nejhomogennější národ Evropy a není snadné probudit v Češích nějaké běsy, které by nás pohnaly do války. Nejlépe do války s Ruskem. Akce před rozhlasem podle Bašty však měla přesně tohle za cíl.
„Zbývá jediné další vysvětlení. A tím je psychologická a propagandistická příprava na naší válku s Ruskou federací, tedy s druhou nejsilnější jadernou mocností světa. Jako námět na absurdní komedii to není špatné, ale stálo by to zbytečně moc peněz a vysílacího času," končí komentář Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp