Bašta tvrdí, že pokusy zvrátit výsledky demokratických voleb se tu objevují od roku 2014. Má na mysli např. protesty proti Miloši Zemanovi. Ani opakované protesty proti hlavě státu však nezabránily tomu, že se Miloš Zeman stal prezidentem i podruhé. Pokusy liberální demokracie, kterou Bašta v komentáři pro První zprávy.cz nazývá „novým totalitním hnutím“, selhaly.
A k neúspěchu jsou podle něj odsouzeny i demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. Bašta se domnívá, že kdyby nebylo velké podpory médií, včetně médií veřejnoprávních, síla demonstrací by postupně upadala, protože české ekonomice se daří a vláda Andreje Babiše (ANO) je vlastně teprve v polovině svého funkčního období.
„Kdyby nebylo neutuchající podpory médií středního proudu, včetně veřejnoprávních, účast na protestech by asi neměla stoupající tendenci. Pokud se bude dál hrát na výdrž, šance, že Milion chvilek se nakonec rozplizne, je dost vysoká. Protestovat proti vládě v polovině jejího funkčního období v dobách konjunktury představuje dosti riskantní až beznadějný podnik. Zejména když protesty kromě tlaku na rezignaci nenabízejí pozitivní myšlenky a program (nepovažuji za něj případnou vládní či ústavní krizi),“ napsal Bašta.
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii jsou podle Bašty odsouzeny k neúspěchu. Jedinou možnost na úspěch by prý přineslo, kdyby tekla krev.
„V moderní historii si vzpomínám pouze na čtyři úspěšné případy podobných protivládních převratů: svržení šáha Rézi Pahlávího v Íránu v roce 1979 (ajatolláh Chomejní tak dlouho opakoval, že šáh musí odejít, až se to povedlo), v roce 2000 studentská organizace Otpor dosáhla rezignace Slobodana Miloševiče, v únoru 2014 uprchl z Kyjeva Viktor Janukovyč a vloni v Bratislavě odstoupil Robert Fico. Ostatní barevné revoluce úzce souvisely s volbami. Pro všechny však platilo jedno železné pravidlo – nejsilnějším impulsem vedoucím k vítězství bylo násilí a zavražděné oběti. Nakonec i u nás v listopadu 1989, byť to zabití bylo pouze virtuální,“ pokračoval Bašta.
Nakonec si položil otázku, zde dnešní demonstrace na Letné opravdu později vyvrcholí nějakou násilnou akcí. „Uvidíme, zda semínka zloby zasetá dnes na Letenské pláni přes léto zajdou, nebo vyklíčí a v listopadu přinesou své jedovaté plody,“ uzavřel Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp