Bašta varuje: Provokace představují pokus o vyvolání ozbrojeného konfliktu

29.04.2018 11:22 | Zprávy

Politik a diplomat Jaroslav Bašta se ve svém komentáři pro server PrvníZprávy.cz rozepsal o provokacích a dezinformacích v době postfaktické. Jak uvedl, on sám vyrůstal v době, kdy doznívala druhá světová válka a v kinech se většinou promítaly válečné filmy.

Bašta varuje: Provokace představují pokus o vyvolání ozbrojeného konfliktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

A i ve škole, jak vzpomíná, to bylo téma. „Takže jsme se učili i o provokaci, která zadala hitlerovskému Německu záminku k napadení Polska 1. září 1939 a tím zahájení II. světové války. Bylo to přepadení vysílače v Gliwicích údajnými polskými vojáky,“ zmínil Bašta. 

„V roce 1968 se již v průběhu Pražského jara náhle probudila sovětská propaganda, a začala psát a mluvit o nebezpečí ozbrojené kontrarevoluce v Československu. Dozvídali jsme se o tom, jak je naše země zaplavena množstvím amerických a západoněmeckých špionů, kteří připravují okupaci naší země americkou armádou. Pamatuju se, že jsme se těm zprávám smáli jako nesmyslným hloupostem,“ vzpomíná dále Bašta s tím, že pak přišly informace, že se blízko hranic s Německem našly v úkrytech v bílých batozích americké ruční zbraně. „Zakrátko přišla invaze pěti armád Varšavské smlouvy,“ řekl Bašta.
 
  • Původní text ZDE.
 
Podle jeho slov si od té doby pamatoval, že podobné provokace představují pokus o vyvolání ozbrojeného konfliktu a že na jejich původce se vždy přijde až po skončení války, jedno zda světové nebo studené jako v československém případě. „Zároveň jsem si všiml, že tyto akce byly dobře naplánované a provedené tak, že vyvolávaly pochybnosti jen o motivaci údajných pachatelů, nikoliv o události samé," zmínil Bašta. A připomněl i 11. 9. 2001. 
 
„Nález nepoškozených pasů pachatelů nejhoršího teroristického útoku v dějinách zřejmě osudově předznamenal budoucí dění. Nastolil dvě základní pravidla pro všechny další podobné události: viník je znám okamžitě, nejlépe ještě před činem, a za druhé – následné vyšetřování je dlouhé a nic neobjasní. Pravda, jedna pozitivní výjimka existuje – tou bylo pátrání po zbraních hromadného ničení v Iráku, kvůli kterým v roce 2003 začala invaze,“ řekl Bašta s tím, že zbraně se nikdy nenašly. 
 
Připomíná pak i další události, například pád letadla na východní Ukrajině, chemické útoky v Sýrii či otrava bývalého ruského špiona Sergeje Skripala. 
 
„Měli bychom si pamatovat, že v minulosti podobné akce stály na počátcích velkých ozbrojených konfliktů. Ovšem, na rozdíl od těch dnešních, měly výrazně lepší scénář i režii. Třeba to bylo tím, že dříve bylo třeba brát ohled na veřejné mínění,“ uzavřel Bašta.
 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …