Nejméně sedmdesát lidí zabila v úterý večer obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Ve skladišti poblíž přístavu měla vybuchnout látka užívaná k výrobě výbušnin. Místní hovoří o totální devastaci celé městské části metropole, zazněla i přirovnání k Hirošimě.
Epicentrum výbuchu poblíž místního přístavu ještě několik hodin poté hořelo a hasiči se tam vůbec nemohli dostat. Východní část města připomínala válečnou zónu. Budovy mají vymlácená okna, pokud se rovnou neproměnily v sutiny. Taková spoušť se nachází až čtyři kilometry od výbuchu, který měl být slyšet na stovky kilometrů vzdáleném Kypru.
Katastrofa v první chvíli vyvolala spekulace po příčině mimořádného výbuchu. Vzhledem k tradičnímu napětí v regionu Blízkého východu mnohé napadl záměrný útok. V tomto směru učinil poměrně odvážné prohlášení americký prezident Donald Trump, který zrovna v Bílém domě pořádal tiskovou konferenci. Ten výbuch nazval jako „strašný útok“. V anglickém originále „very terrible attack“.
„Dovolte mi začít tím, že vyjádřím nejhlubší sympatie Ameriky k libanonskému lidu,“ nastoupil před novináře. „Zprávy ukazují, že mnoho lidí bylo zabito, stovky dalších byly velmi těžce zraněny při velké explozi v Bejrútu. Posíláme své modlitby všem obětem a jejich rodinám. Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci,“ ujistil prezident. A když dodal, že obě země mají pozitivní vztahy, řekl na závěr: „Vypadá to jako velmi ošklivý útok“.
Když se jej potom novináři přímo zeptali, zda podle něj výbuch byl záměrným útokem, prezident odpověděl: „Vypadá to jako útok“. Odkázal se na své rozhovory s několika generály, kteří se podle něj domnívají, že se jednalo o útok.
Jenže podle pozdějších informací byl příčinou ničivého výbuchu požár ve skladišti u přístavu, kde měly vybuchnout tuny ledku. Tato látka, užívaná při výrobě výbušnin, byla předtím zabavena a měla být zlikvidována. Nemělo se tedy jednat o záměrný útok, ale o nehodu.
Americká média posléze přinesla informaci, že lidé z vlády a z Bílého domu byli velmi překvapeni, že prezident na tiskovce hovořil o útoku na Libanon. Pokud by se něco takového stalo, automaticky by to USA vyhodnotily jako zvýšení rizika a zvýšily například ochranu svých vojáků v regionu. Prezidentova slova tedy mohla mít vážné praktické důsledky.
Trumpova slova popřeli i politici z Libanonu. A rovněž tajné služby Izraele, který je regionálním rivalem Libanonu a v minulosti s ním vedl několik válek. Nyní ovšem Izrael oficiálně oznámil, že s výbuchem nemá nic společného a že nemá informace, že by s tím jakákoliv jiná země cokoliv společného měla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav