Jakl nejdříve rozvíjel, s jakým úmyslem byla založena tato rada, na jejímž založení se podílel. Byl prý definován vágní veřejný zájem, sepsán zákon, a tak rada vznikla. Jakl také uvedl, že na rozdíl od toho, co dnes tvrdí zastánci veřejnoprávních médií, tak tehdy nebyl úmysl odstrčit radu a kontrolu od politiků, jenom od exekutivy, aby si vláda nevyřizovala účty s opozicí. A Jakl dodal, že si dokáže představit i jiné modely, jak by rada a veřejnoprávní média mohla fungovat.
Zdůraznil, že v době, kdy se instituce zakládala, tak neexistovaly soukromé televize a rádia. Připomenul, že se mu povedla „loupež“, když prošel návrh, aby z rozpočtu státní televize a rozhlasu bylo uloupnuto od každého 50 milionů korun a bylo to poskytnuto začínajícím soukromým médiím. Zmínil, že na rozdíl od novin bylo k dispozici méně kmitočtů, což už dnes neplatí, takže trh byl mnohem menší. Argument pro veřejnoprávní televize byl, že menšiny, jako třeba fanoušci pořadů o zvířatech, jež by se ekonomicky nevyplatily, by měly být zastoupeny. A ten již dnes také neplatí, protože televizi si přes internet může zřídit v podstatě každý, kdo má kameru nebo mobil. Ale ubezpečil diváky: „Jestli se někdo bojí, že dekretem zruším ČT nebo Český rozhlas, tak to skutečně není možné.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas