Bělobrádek: V Nizozemsku zvítězil rozum

16.03.2017 11:52 | Zprávy

Čeští ministři vítají výsledek středečních parlamentních voleb v Nizozemsku. Vítězství premiéra Marka Rutteho a porážku nacionalistické Strany pro svobodu (PVV) odpůrce islámu Geerta Wilderse označují za dobrou zprávu pro Evropu. Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) by měla mít ve 150členném parlamentu 33 křesel, PVV 20 poslanců.

Bělobrádek: V Nizozemsku zvítězil rozum
Foto: Jan Rychetský
Popisek: A vlajka Holandska pořád vlaje

„Holandsko za celou Evropu dobře vykročilo do série voleb v roce 2017. Gratuluji!“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš, jehož uskupení je na evropské úrovni partnerem Rutteho VVD, nizozemskému premiérovi gratuloval. Spokojenost s výsledkem dal najevo i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Byť poslední průzkumy mluvily o opaku, populista Wilders při vysoké volební účasti utrpěl porážku. Dobrá zpráva pro Holandsko a Evropu,“ napsal na Twitteru.

„Ukázalo se, že zastánci rozpadu EU jsou slabší, než se čekalo. Zvítězil rozum,“ sdělil ČTK vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Připomněl, že Nizozemsko je stejně jako Česko exportní ekonomika a opuštění společného trhu Evropské unie by ho tvrdě postihlo. Wilders v kampani mluvil o možnosti odchodu Nizozemska z Unie.

Předsedu opoziční ODS Petra Fialu výsledek voleb nepřekvapil. „Přestože jsou tradiční strany oslabeny, tak to zdaleka neznamená, že populisté a radikální strany začnou v Evropě vyhrávat volby. Snad si všichni demokraté z posilování populistů vzali ponaučení,“ řekl. Podotkl také, že nizozemské volby do jisté míry ovlivnila roztržka s Tureckem, která posílila Rutteho.

Český odpůrce islámu a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura označil Wildersovo druhé místo ve volbách za úspěch. Rutte podle něj zvítězil díky tomu, že se vláda v posledních dnech jasně vymezila proti Turecku, jehož ministři chtěli v Nizozemsku vést politickou kampaň před referendem o posílení pravomocí tureckého prezidenta. „Pro nás z toho plyne jediné poučení – voliči prostě chtějí, aby se politici postavili muslimskému diktátu v Evropě,“ sdělil Okamura ČTK v textové zprávě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…