Morawiecki v úterý v Bukurešti představil své plány na vybudování nového hospodářského společenství ve střední a východní Evropě za účasti Rumunska a Ukrajiny a zároveň kritizoval mocné západní země za to, že tento region po mnoho let podkopávaly.
Na polsko-rumunských mezivládních konzultacích v Bukurešti Morawiecki zdůraznil, že spolupráce mezi Polskem a Rumunskem je klíčem k tomu, aby byl hlas regionu lépe slyšet. „Nemůžeme vnímat Evropskou unii jako bezchybné lídry, kterým je třeba naslouchat a řešení každé situace nechat dopravit v kufříku do Bukurešti nebo Varšavy,“ uvedl Morawiecki podle serveru Euractiv.com.
Podle polského premiéra byly země v regionu vždy využívány silnějšími zeměmi, ať už těmi na východě nebo na západě. „Když oblast po pádu komunismu poprvé přešla ke kapitalismu, i západ nás využíval pro své vlastní cíle,“ prohlásil Morawiecki.
Polský premiér dlouhodobě prosazuje ideu suverénních národních států a vystupuje proti systému evropské federace. „Nic nezajistí svobodu národů, jejich kulturu, sociální, ekonomickou, politickou a vojenskou bezpečnost lépe než národní státy. Jiné systémy jsou iluzorní nebo utopie,“ uvedl Morawiecki a varoval před hlubší federalizací EU.
Polsko a Rumunsko by podle něj měly rozvíjet spolupráci v trojúhelníku s Ukrajinou, což by pomohlo posílit investice a vojenskostrategické plány do budoucna. „Umožnilo by to vytvořit nové hospodářské společenství v regionu střední a východní Evropy,“ prohlásil Morawiecki. Polsko s Rumunskem se už podle informací serveru socialnews.xyz dohodlo na zřízení společného technického výboru pro obranný průmysl, který bude rozvíjet výrobu vojenského materiálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.