Bezpečnostní pravidla při zadávání hesel

31.10.2021 10:42 | Zprávy

Téma používání bezpečnostních hesel je velkým tématem. Ne všichni vědí, jak má správné heslo vypadat. A situace se během pandemie, kdy se velká část obyvatel přesunula do on-line prostření, ještě zhoršila. Alespoň to tvrdí zpráva analytiků z Keeper Security.

Bezpečnostní pravidla při zadávání hesel
Foto: PixaBay.com
Popisek: Ochrana soukromí - ilustrační foto (licence CC0 Public Domain)

V únoru 2021 provedla společnost Keeper průzkum mezi 1 000 zaměstnanci zaměřený na jejich zvyklosti při tvorbě pracovních hesel. Výsledkem bylo zjištění, že velká část zaměstnanců nedodržuje základní bezpečnostní pravidla. Bohužel si zaměstnanci často neuvědomují, jak fatální vliv mohou slabá hesla mít pro jejich zaměstnavatele. Informuje o tom server CyberBlog.cz.

Na základě zmíněné zprávy experti uvedli pět základních pravidel při tvorbě hesel.

1. Silná hesla

Silná hesla by měla mít alespoň osm znaků, skládajících se z náhodných písmen, číslic a speciálních znaků. Hesla by nikdy neměla obsahovat jména a jiné osobní údaje které mohou kyberzločinci snadno získat ze sociálních sítí. Hesla by také neměla obsahovat data narození a rodná čísla.

2. Různá hesla pro každý účet

Pokud se opakovaně používají stejná hesla k různým účtům, výrazně se tím zvyšuje riziko narušení bezpečnosti. CyberBlog.cz upozorňuje, že 44 procent respondentů průzkumu přiznává, že opakovaně používá hesla k osobním i pracovním účtům. Při používání stejných hesel i pro osobní účely ohrožuje zaměstnanec nejen svého zaměstnavatele, ale i sebe.

3. Hesla ukládejte na bezpečná a šifrovaná místa

Klasickým špatným zvykem je podle webu psaní hesel na papírky a do poznámkových bloků, ke kterým se může mít každý přístup. Zápis hesel do bloku, který máte v zamčeném šuplíku je o něco lepší, ale pořád představuje bezpečnostní riziko. 

4. Nesdílejte hesla

Hesla se dají považovat za důvěrné obchodní informace, které by zaměstnanci nikdy neměli sdělovat nikomu mimo organizaci. Průzkum společnosti Keeper odhalil, že 14 procent pracovníků pracující na home office sdílelo hesla s manželem nebo manželkou a 11 procent je sdílelo s dalšími členy rodiny.

5. Pokud už hesla sdílíte, používejte end-to-end šifrování

Průzkum společnosti uvádí, že 62  respondentů sdílí hesla prostřednictvím nešifrovaných e-mailů nebo textových zpráv, které mohou být zachyceny při přenosu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máte zde účet? Tato banka hlídá vaši uhlíkovou stopu. I za to, co sníte

17:00 Máte zde účet? Tato banka hlídá vaši uhlíkovou stopu. I za to, co sníte

Vaše banka hlídá vaši osobní uhlíkovou stopu a vy to možná ani netušíte. S takovým podezřením vstoup…