Bezpečnostní rada státu jednala o obraně země a její bezpečnosti

15.07.2019 13:04 | Zprávy

Bezpečnostní rada státu (BRS) na dnešním zasedání projednala zajištění obrany České republiky v loňském roce. Zabývala se také bezpečnostní situací v České republice, Evropské unii i Severoatlantické alianci. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády.

Bezpečnostní rada státu jednala o obraně země a její bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Stejně jako na posledním zasedání BRS koncem května se rada zabývala otázkou kybernetické bezpečnosti. Pokračovala v projednávání materiálu, který se týká zajištění kyberbezpečnosti na jednotlivých ministerstvech a jejího financování.

Přehled nákladů na základě průzkumu v institucích vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Otázka kybernetické bezpečnosti se v posledních měsících řešila především v souvislosti s loňským varováním NÚKIB před technologiemi čínských společností Huawei a ZTE. Úřad je označil za bezpečnostní riziko. Ministerstva a další instituce proto musely aktualizovat analýzu rizik. V červnu NÚKIB zveřejnil průzkum, podle kterého vzala ministerstva, úřady i firmy varování vážně a přijímají opatření ke snížení rizik.

BRS dnes také projednala zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2018, která slouží k plánování obrany České republiky. Zabývala se i zprávou o migraci a integraci cizinců v České republice v loňském roce. Materiál obsahuje také základní analýzu migračních trendů. Ministerstvo vnitra již dříve uvedlo, že situace v oblasti migrace je v České republice dlouhodobě stabilní. V roce 2018 požádalo v Česku o mezinárodní ochranu celkem 1 702 cizinců, což bylo o 251 žadatelů více než v roce 2017. Při nelegální tranzitní migraci bylo na českém území zadrženo 191 osob. Do Evropy v současné době nejvíce migranti přicházejí přes Středozemní moře do Španělska.

Členové BRS probrali i bezpečnostní situaci v NATO, Evropské unii a České republice. Na vědomí Bezpečnostní rada státu vzala zprávu o vnitřní bezpečnosti a veřejném pořádku na českém území v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem. „Poskytuje souhrnné informace o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, podává přehled o vývoji, struktuře a dynamice kriminality, jejích pachatelích a obětech a informuje o aktivitách exekutivy v oblasti vnitřní bezpečnosti,“ uvedl Úřad vlády.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou v současné době premiér a ministři vnitra, obrany, zahraničí, financí, zemědělství, průmyslu, dopravy a zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…