Blbečkové věří, že Zeman nás zachránil před migranty. Čechy zajímá jen vlastní pupek, říká Radkin Honzák

05.08.2019 12:10 | Zprávy

Psychiatr Radkin Honzák se v článku pro čtvrtletník pro seniory VITAL rozpovídal o postmoderní době a společnosti. Nebál se zabrousit do tajů lidského mozku či do podstaty lidského chování. „Neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující,“ varoval.

Blbečkové věří, že Zeman nás zachránil před migranty. Čechy zajímá jen vlastní pupek, říká Radkin Honzák
Foto: repro Youtube
Popisek: Psychiatr Radkin Honzák

V úvodu rozhovoru vysvětlil psychiatr rozdíl mezi potřebou a přáním. To definoval Aristoteles a existenci potřeb ilustroval Maslow. „Potřeby – biologické, psychosociální a duchovní – musejí být syceny, jinak organismus chátrá. Přání už jsou něčím navíc, něčím specifickým,“ napsal. A dodal, že přání naplňují pocit spokojenosti, až slasti. Je to prý vidět i na pokusech na krysách, kdy krysy mačkaly páčku k centru slasti tak dlouho, až pošly žízní. Honzák dodává, že obdobný je i osud narkomanů.

Po potřebách se Honzák dostává k hodnotám, jež každý z nás nějak vyznává. „Všichni máme nějakou svou osobní filozofii, která vysvětluje základní principy chodu světa, naše postavení v něm a též úkoly, zisky a nevýhody, které z toho plynou. Rozhodující roli hrají hodnoty, které uznáváme a jsme ochotni je obhajovat a směřovat k nim,“ napsal. K tomu doplnil přemýšlení o víře. Dle Honzáka jsou tu různé skupiny obyvatel, které něčemu věří, a jsou zde tací, co se kvůli odlišnostem ve své víře jsou schopni zabíjet.

Jelikož jsou lidé stejně jako ostatní primáti tvorové společenští, tak vytvářejí tlupy; na rozdíl od všech ostatních příbuzných však lidé společně provádějí rituály, a tak mohli vytvořit větší společenství: „kmeny, národy a národní státy s vládci a pravidly,“ napsal. Radkin Honzák dodal, že Joshua Greene v prý výborném dílu Moral Tribes napsal: „Za dlouhá desetitisíciletí společné existence druhu Homo Sapiens Sapiens jsme se nijak velkolepě, ale přece jen nějak naučili zvládat vztahy já–ty a já–my, ale naprosto neumíme jednat ve vztahu my–oni.“ „A já bych řekl typicky česky: my–voni,“ doplnil Radkin Honzák.

Svůj výrok Honzák doplňuje, že máme nadřazený až nepřátelský vztah k ostatním národům. Prý jsme též zamindrákovaní, pokud je to jiné společenství kvalitnější. „Neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující,“ varoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …