„Kdo má rád Evropu? Češi ne – a to je hlavní otázka, s níž chce miliardář Babiš vyhrát volby, tím, že přijme euroskepticismus,“ píše hned v titulku agentura. Češi nemají rádi EU i navzdory tomu, že se od vstupu do EU Česká republika stala prakticky nejbohatší zemí bývalého východního bloku. Česko je dnes bohatší než Řecko nebo Portugalsko a těší se té nejnižší nezaměstnanosti v celé osmadvacítce. „A přece jsou Češi nadšení ze členství v tomto klubu nejméně ze všech členských států,“ doplňuje Bloomberg. Jen třetina národa je přesvědčena o tom, že členství v EU je dobrá věc.
Celý článek v angličtině naleznete zde
„EU nám nic nepřináší, vedou ji lidé se silně socialistickým myšlením. Chtějí regulovat všechno,“ cituje Bloomberg osmatřicetiletého pražského právníka Pavla Říčku.
Možná i díky němu má k vítězství v nadcházejících sněmovních volbách nakročeno slovenský miliardář Andrej Babiš, který se na politické scéně zjevil v roce 2011 a získal si pozornost voličů tím, že tradiční strany vykreslil jako zkorumpované a nekompetentní,“ představuje Bloomberg bývalého vicepremiéra čtenářům. Během svého působení v roli ministra financí prosadil povinnost koupit si registrační pokladny a propojit je prostřednictvím internetu s daňovou správou, což výrazně zlepšilo dodržování daňových zákonů, dodává ještě agentura.
Stejně jako Donald Trump tvrdí i Andrej Babiš, že jeho úspěchy jako obchodníka dokazují, že dokáže efektivně řídit i celou zemi. A řada voličů mu to věří. I navzdory několika aférám, které Babiše provázejí. Jedna z jeho firem je dokonce podezřelá, že zneužila evropské dotace, poukazuje Bloomberg na kauzu farmy Čapí hnízdo.
Babiš také tvrdí, že by NATO mělo řešit uprchlickou krizi a chránit hranice EU. Kromě toho např. odmítá euro.
Tím se staví po bok politiků, kteří jsou k EU buď vlažní, nebo ji přímo odmítají. Jedinou výjimkou v této skupině politiků byl podle agentury Bloomberg první český prezident Václav Havel. Druhý český prezident Václav Klaus je podle agentury asi nejvlivnějším politikem posledních třiceti let a během těchto třiceti let se Klaus posunul z pozice žadatele o vstup do EU na pozici velkého kritika Bruselu. EU dnes přirovnává k sovětskému bloku, pokračuje agentura. Současný prezident Zeman je k EU také velmi kritický, především k německé kancléřce Angele Merkelové, kterou nešetří za její přístup k uprchlické krizi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp