"Veřejnoprávní média teď: vyvážená žurnalistika, dozor nad politiky," bylo napsáno na jednom z transparentů, s kterým demonstranti vystoupili z aut a postavili se před vchod.
Další z transparentů pak směřoval proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. "Masaryk naši demokratickou republiku přivedl na svět, tihle ji pohřbívají," zní na transparentu.
Kromě transparentů bylo k vidění také několik vlajek Evropské unie. Na pódiu následně vystoupili nejrůznější řečníci, moderátorka akce uvedla, že demonstrace byla svolána zejména kvůli tomu, že v minulých dnech byla odvolána „dozorčí Rada ČT". Takovýto orgán však neexistuje, měla tak na mysli skutečně odvolanou Dozorčí komisi Rady ČT.
Scenárista a senátor David Smoljak, který již v roce 2018 sepsal petici na obranu veřejnoprávních médií, na místě mimo jiné zmínil novinářku Petru Procházkovou a její výrok: Pravda vytržená z kontextu je nejhorší lež. "A já musím říct, že si na ta její slova často vzpomínám. To, že Rada ČT odvolala Dozorčí komisi, není nijak šokující fakt. Ale to, že se tak stalo v předvečer schvalování rozpočtu. To, že se tak stalo zřejmě v rozporu se zákonem, staví celou věc do jiného světla," míní. Obává se situace jako v Maďarsku či Polsku. "Česká televize nepatří ani jejím zaměstnancům, ani českým politikům, ani koaličním, ani opozičním. Česká televize patří vám, koncesionářům. Nenechte si ji, prosím, ukrást," poznamenal Smoljak.
"Naši přátelé si připravili provizorní náhrobek České televizi, která pomalu umírá," sdělila následně moderátorka akce, kterou pořádají iniciativy Vraťte nám stát a Svobodu médiím! s podporou spolku Milion chvilek pro demokracii.
Dále vystoupila starostka Peček a petentka Smoljakovy petice Alena Švejnohová. "Vystupuji zde jako máma čtyř dětí. Chci silnou a nezávislou Českou televizi i kvůli nim. Pro moje děti nemůže nikdy Českou televizi nahradit televize komerční," poznamenala Švejnohová a vyzdvihla mimo jiné pořady Učítelka, Kouzelnou školku. "Česká televize musí být součást našich životů," apelovala dále Švejnohová. "Chceme, aby si naše starší děti myslely, že svět se skládá z reportáží o zachráněných koťátkách, autonehodách? Já to nechci," zdůraznila.
Z pořádající iniciativy Vraťte nám stát vystoupil filozof Václav Němec. "V těchto týdnech a měsících čelíme plíživému ovládnutí a ochočení veřejnoprávních médií, zejména České televize, kde dnes stojíme," poznamenal filozof Němec a zkritizoval radní České televize Hanu Lipovskou. V tu chvíli se ozvalo bučení i troubení. "Hana Lipovská pochází z líhně Institutu Václava Klause," dodal a ozvalo se i posměšné "fuj". "Je základající členkou Institutu Jany Bobošíkové," ozvalo se také nesouhlasné mručení. "Institutu, který se z neznámých důvodů jmenuje Institut svobody a demokracie. Miloš Zeman, který ve funkci hlavy státu zcela bezprecedentně útočí na Českou televizi, je Klausovým oranžovým dvojčetem z dob opoziční smlouvy," dodal Němec. "Od poslední televizní krize uplynulo 20 let, ale jak vidíme, zas tak mnoho se nezměnilo. Situace je nebezpečnější, než tomu bylo před 20 lety," míní Němec.
"Jak už zmínil David Smoljak, hlavní kvalifikací lidí nominovaných do veřejnoprávních rad, je loajalita vůči politikům, kterým jsou veřejnoprávní média trnem v oku," podotkl dále Němec. Obává se likvidace nezávislosti České televize. "Mnohým politikům se nelíbí, že zrcadla veřejnoprávních médií vynášejí na světlo to, co se oni sami snaží ukrýt. Politici, co nesnesou kritiku, jsou nebezpečím pro demokracii," dodal.
Na místě byla na začátku demonstrace i sama kritizovaná radní České televize, ekonomka Hana Lipovská: "Pan senátor Smoljak je zřejmě o činnosti Rady ČT chybně informován. Takto vznikají dezinformace. A takto také se rozdmýchávají emoce, které mají konzervovat současný stav ČT. Aut jsme napočítali cca 50. Opouštíme Kavky. Pokračování večer," uvedla na svém Twitteru.
Projevy začaly.
— Hana Lipovská (@HLipovska) November 17, 2020
Pan senátor Smoljak je zřejmě o činnosti Rady ČT chybně informován.
Takto vznikají dezinformace. A takto také se rozdmýchávají emoce, které mají konzervovat současný stav ČT. Aut jsme napočítali cca 50.
Opouštíme Kavky.
Pokračování večer. pic.twitter.com/7gUK3taD4T
Ta se na místo dostavila společně se svou kolegyní z Institutu svobody a demokracie Janou Bobošíkovou, novinářkou, jež na přelomu let 2000 a 2001 byla hlavní tváří náhradního oficiálního vysílání a jedním ze dvou manažerů České televize, kteří nejviditelněji čelili vzbouřeným redaktorům.
Podporujeme ČT. Nejen koncesionářskými poplatky.
— Hana Lipovská (@HLipovska) November 17, 2020
Prý dnes ve 14.00 na Kavkách. (Nebo Kafkách?) pic.twitter.com/7lXxx1VNJk
Senátor Marek Hilšer vzpomínal na to, jak před 20 lety stál na místě u České televize jako student a podporoval novináře, kteří bojovali za nezávislost České televize. "Všichni si dobře vzpomínáme na to, co byla opoziční smlouva. Václav Klaus a Miloš Zeman. Vůbec jim nevyhovovalo to, že by mohli být kritizování nezávislým veřejnoprávním médiem. Proto ho chtěli zkrotit. Je tragédií, že zde opět stojíme po 20 letech a musíme bránit nezávislost České televize. Opět stejní lidé, další politici, se snaží nasadit České televizi náústek," uvedl Hilšer. "Nechceme žádnou Bobovizi, Zemanovizi, Klausovizi. Nechceme Babišovizi. Chceme silná veřejnoprávní média, která budou sloužit občanům. Která budou nastavovat zrcadlo všem politikům, vládnoucím i opozičním. Prosím, chraňme média a stavme se za ně. Slouží nám občanům," dodal za troubení, potlesku a pískotu Hilšer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef