„Nominace Ing. Hany Lipovské v žádném případě nebyla myšlena jako snaha ‚podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti‘, jak stojí v otevřeném dopisu skupiny senátorů. Domnívám se však, že stejně jako obrana jejich existence je třeba, aby zazněly konstruktivní, a případně i kritické hlasy, které pomohou tuto službu zkvalitnit,“ odpověděl senátorům na jejich otevřený dopis kardinál Dominik Duka.
Lipovská poskytla rozhovor serveru církev.cz, ve kterém vysvětlovala své postoje. Dostala tuto otázku: „Jste věřící katolička. Jak svou víru chápete v kontextu s nominací do Rady ČT, ale také v profesi ekonomky? Hájíte ve své práci křesťanské hodnoty?“
„Hájit křesťanské hodnoty v dnešní společnosti znamená, že ekonom i akademik neustále polemizuje. Jako křesťanský ekonom přirozeně kritizuji surogátní mateřství, tlak na uzákonění stejnopohlavních svazků nebo eutanázii. Z hlediska víry je pro činnost v Radě podstatná vůle hledat a hájit pravdu, usilovat o poctivost i osobní odpovědnost i tam, kde to bude nepopulární, nemoderní, nebo osobně nevýhodné. Jako ekonomovi mi pak víra pomáhá chápat základní principy světa a chrání mě před příliš prvoplánovým, výlučně na zisk a nárok orientovaným, neřku-li materialistickým, přístupem,“ odpověděla Lipovská.
Právě s tímto prohlášením měl problém šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prý se vyděsil. „Bernard Gui, T. de Torquemada, Matthew Hopkins i Boblig von Edelstadt a další byli jistě katolíci, kteří hájili ‚pravdu‘,“ odkázal Kalousek na slavné inkvizitory a lovce čarodějnic. „Jsem také katolík, nemohl byste kvůli mně, Dominiku Duko, nominovat někoho, kde nebude hájit ‚pravdu‘, ale zákon?“ obrátil se na arcibiskupa pražského Kalousek.
Teď jsem se vyděsil.. Bernard Gui, T. de Torquemada, Matthew Hopkins i Boblig von Edelstadt a další byli jistě katolíci, kteří hájili “pravdu”. Jsem také katolík, nemohl byste kvůli mně, @dominikduka, nominovat někoho, kde nebude hájit “pravdu”, ale zákon? https://t.co/pkCNH6hQqC
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) February 3, 2020
Přisadil si bývalý ministr financí Ivan Pilip, který Kalouska upozornil na článek z pera Lipovské, ve kterém ekonomka kritizuje Evropskou unii. „To bych jí ale neměl za zlé. Názory nikomu nevyčítám. Rada ČT je ale správní orgán. Systém je založen na tom, že úředníci správního orgánu aplikují zákony bez ohledu na ‚svoji pravdu‘. Pokud jde někdo aplikovat ‚svoji pravdu‘, hoďte na něj síť,“ vyjádřil se bývalý šéf TOP 09.
Četl. To bych jí ale neměl za zlé. Názory nikomu nevyčítám. Rada ČT je ale správní orgán. Systém je založen na tom, že úředníci správního odgánu aplikují zákony bez ohledu na “svoji pravdu”. Pokud jde někdo aplikovat “svoji pravdu”, hoďte na něj síť??
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) February 3, 2020
Do konfliktu se Kalousek kvůli tomuto komentáři dostal i s knězem Romualdem Štěpánem Robem, který poznamenal, že je dobré vědět, že pro zákonodárce je zákon silnější než pravda. „To už tu bylo (nejen) za komunistů,“ odsoudil Kalouskova slova a smajlíkem naznačil zvracení. „Když začnu např. v zákoně o dopravě hledat ‚svoji pravdu‘ a budu jezdit vlevo, neboť tak jezdili mí předci, moc dobře to nedopadne,“ nedal se Kalousek.
Když začnu např. v zákoně o dopravě hledat “svoji pravdu” a budu jezdit vlevo, neboť tak jezdili mí předci, moc dobře to nedopadne.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) February 4, 2020
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas