Společnost ERA, světový lídr v oblasti pasivních sledovacích systémů, proto zintenzivňuje spolupráci s univerzitami.
ERA už několik let aktivně oslovuje studenty technických fakult a seznamuje je se svou špičkovou technologií. Letos na podzim a v zimě se její odborníci vydali na tři české univerzity – do Plzně, Prahy a Pardubic – aby přiblížili studentům nejen teoretické principy pasivní radiolokace, ale i konkrétní případy z praxe. „Multilaterace: Cesta časoprostorem,“ zněl název jedné z přednášek na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Studenti se zde mohli seznámit s reálnými situacemi, jako je riziko příznaku „On Ground“ v řízení letového provozu či adaptace bezpečnostních funkcí v systémech pro sledování pohybu letadel na letištích (A-SMGCS). ERA je na této fakultě již jako doma a mnozí absolventi zde po studiu našli své pracovní uplatnění.
Na Západočeské univerzitě v Plzni zase ERA představila fyzikální principy svých technologií a v Pardubicích se pak studenti zajímali o konkrétní nasazení systémů jak v civilním, tak vojenském prostředí. Celou sérii vzdělávacích akcí završila exkurze do výzkumného centra ERA v Pardubicích. Studenti si zde mohli prohlédnout útlumovou komoru pro měření signálů, výrobní haly a prostory, kde probíhají tovární zkoušky systémů.
V kontextu současného trhu práce, kdy se firmy v technických oborech přetahují o každého talentovaného absolventa, je přístup ERA ukázkovým příkladem, jak se buduje vztah s budoucími zaměstnanci. Oslovovat studenty už v průběhu studia, ukázat jim praktické využití jejich znalostí a nabídnout reálné pracovní příležitosti – to je strategie, která může rozhodnout o tom, zda si české hi-tech firmy udrží konkurenceschopnost. ERA tímto způsobem nejen zajišťuje příliv nových odborníků, ale zároveň posiluje svoji pozici v globálním průmyslu pasivní radiolokace. A právě to bude v příštích letech stále důležitější – nejen kvůli nedostatku lidí na trhu, ale i kvůli rostoucí potřebě technologické soběstačnosti České republiky v oblasti obranného a leteckého průmyslu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný