Ještě před jednáním vlády rozhodlo ministerstvo kultury o tom, že z návrhu zákona o STVR vypustilo ustanovení o zřízení programové rady. Ta by dohlížela na obsah vysílání této stanice. Kritici tohoto ustanovení jej vnímali jako možný způsob cenzury.
I přesto část pracovníků RTVS nový zákon kritizuje. Uvedla, že jeho praktickým důsledkem může být nástroj na politické ovládnutí RTVS pro jakoukoliv vládní moc. „Svobodná a nezávislá veřejnoprávní média mají sloužit všem občanům Slovenska, nejen mocenským ambicím kterýchkoliv stran,“ uvádějí pracovníci s tím, že chtějí nadále svobodně tvořit, zachovávat pluralitu názorů a pracovat bez omezení či strachu.
„Přihlašuji se vám z éteru Rádia Slovensko,“ hovoří na videu moderátorka Eva Pribylincová. A není sama, vystupují i další moderátoři a reportéři – Miroslav Frindt, Barbara Čierna, Marián Žáry Kukelka, zvukoví technici Rádia Regina Západ Michal Neffe a Peter Rusňák, redaktor relace Reportéři Ivan Brada či dokumentaristka Soňa Gyarfášová.
„Návrh zákona o Slovenské televizi a rozhlase přináší významné změny,“ dodávají zaměstnanci RTVS, kteří zároveň konstatují i toto: „My jsme všichni RTVS. Děkujeme za vaši podporu.“
Zastání má nový zákon ale u ministryně kultury Martiny Šimkovičové, která uvedla, že předloha zákona o STVR je v souladu s evropským aktem o svobodě médií. Ten Evropský parlament schválil v březnu a má chránit nezávislost všech médií. Uvedla také to, že zpravodajství RTVS se dosud přiklánělo k jedné straně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.