Video Luboš Xaver Veselý uvedl se slovy, že tato diskuse na téma hospodaření České televize by měla zajímat každého občana, který platí koncesionářské poplatky, aby si udělali vlastní obrázek. Na kameru divákům ukázal, že se mu dostal do rukou materiál k posouzení výročních zpráv o hospodaření České televize v letech 2016-2017 a k posouzení vyrovnanosti hospodaření České televize v letech 2012-2017. „Ty věci pouštím ven s vědomím, že to mnohé lidi může naštvat, je to ale to nejférovější, co mohu udělat. Je to další kamínek do složité mozaiky,“ uvedl s tím, že tento jeho krok nemá nic společného s médií, se kterými spolupracuje.
Ten se uskutečnil z iniciativy generálního ředitele ČT, který dopisem požádal o prostor, aby mohl poslancům vysvětlit specifika hospodaření veřejnoprávní televize, a tím přispět k tomu, aby konečně byly schváleny zprávy o hospodaření České televize, které v Poslanecké sněmovně již delší dobu leží.
Jako prvního k mikrofonu předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček přizval předsedu Rady České televize Jana Bednáře. Ten uvedl, že ve Sněmovně leží zprávy o činnosti ČT a o hospodaření ČT za roky 2016, 2017 a 2018, přičemž čtyři zprávy z let 2016 a 2017 sněmovní výbor již projednal a doporučuje ke schválení. Pak ke kontrole hospodaření, která je jedním z hlavních úkolů Rady ČT, vyjádřil názor, že kontrola probíhá dostatečně a hospodaření veřejnoprávní televize je pod drobnohledem. Dozorčí komise, kterou si Rada ČT ke kontrole hospodaření ustanovila, podle něj vždy udělá vše, co dostane za úkol.
Následně shrnul, že devadesát procent příjmů ČT tvoří koncesionářské poplatky, pouhých deset procent jsou příjmy z reklamy nebo z obchodní činnosti. Pokud jde o hodnocení kvality vysílání, Rada ČT se prý snaží opírat o fakta a objektivní informace. „Nikoliv o nějaké dojmy, že se někdo na něco díval a něco se mu líbilo, nebo nelíbilo, to je subjektivní dojem,“ vysvětloval. Za objektivní považuje například průzkumy veřejného mínění. „Máme z průzkumů fakta o tom, jak působí vysílání na všechny občany České republiky,“ doplnil.
„Třeba zpravodajství České televize považují podle průzkumů dvě třetiny obyvatel České republiky za důvěryhodné,“ uvedl pro příklad. „Někdo si může myslet, že to není důvěryhodné, ale toto je výzkum,“ dodal. A pak vyzval poslance, ať se podívají, jak důvěryhodné je zpravodajství komerčních televizí. „Je to zlomek,“ prozradil jim dopředu výsledek bádání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab