„Přišel na to profesor Martin Putna. Babička Boženy Němcové je Bódhisattva – v buddhismu tak nazývají bytost, která je ‚probuzeným dobrem‘. Ztělesňuje to, čím bychom si ideálně přáli být. Člověk, který má radost z cesty, po které jde, zbavil se pochyb a odložil veškerý strach ze smrti. Jedná stejně jako myslí. Trpělivě snáší strasti bez negativní reakce. Prostá autorita, která se vyznačuje štědrostí, trpělivostí a mravní čistotou. Jakási vyšší úroveň bytí, která vidí do ostatních lidí a pomáhá jim dosáhnout pokroku,“ poznamenal Zaorálek ve svém dnešním statusu.
„Václav Bělohradský napsal, že Babička je ‚kýč‘ – vysněná reakční idyla světa, který nikdy takto neexistoval. No jo, ale z tohoto kýče vychází zvláštní záře – plane světlem, které spaluje překážky a dodnes přitahuje poutníky do ratibořického údolí... I nevěřící se tu přibližují jakési ‚svatosti‘. Někdo řekne ‚veteš‘, která patří na půdu, ale je to také ideální podoba nás samých a my ji máme rádi. Dnes je to 200 let, co se narodila Božena Němcová,“ dodal Zaorálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef