Brambory o polovic, máslo o 43 %. Fialovo „zlevnění“ směrem nahoru

29.08.2024 9:30 | Monitoring

Ceny potravin rekordně klesají, hlásal premiér Fiala. Další zlevňování již není možné, připojil se ministr Výborný. Napřed se za vaší vlády rekordně navýšily, tak teď mají kam padat, když se řekne A, má se říct i B, reagoval na vládní chlubení známý ekonom a připojil tvrdá data ohledně nárůstu cen za Fialovy vlády – máslo o 43 %, vejce o 42 %, brambory o 50 %, mléko o 28 %. Česko má horu, EU jen kopec, porovnal nakonec ekonom míru zdražování a ekonomické dopady.

Brambory o polovic, máslo o 43 %. Fialovo „zlevnění“ směrem nahoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel a Petr Fiala

O tom, že může být jedna informace interpretována dvěma způsoby, které se od sebe zásadně liší, asi není třeba vést spory. Jedním z posledních takových případů se stalo na jedné straně vystoupení premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství na agrosalonu Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích ohledně snižování cen potravin a na straně druhé suchá čísla ekonoma Lukáše Kovandy, který se vývojem cen potravin zabývá dlouhodobě už z podstaty svojí profese.

Zatímco premiér Fiala a ministr Výborný nešetřili superlativy a vývoj cen potravin si pochvalovali, Kovanda upozornil na fakt, že v podstatě žádný důvod k radosti nemáme a že potraviny se ke svým cenám z roku 2021, tedy z doby nástupu vlády Petra Fialy, ani vzdáleně nepřiblížily.

Zatímco vláda avizuje, že další snižování cen není už ani možné, Kovanda předložil čísla, která ukazují nárůst cen o desítky procent.

Ale pojďme postupně.

„Ceny potravin se snížily, a to výrazně. A snížily se nejvíc ze všech zemí OECD. Meziroční pokles je teď kolem 3,8 procenta a takovým poklesem cen potravin se teď nemůže pochlubit žádná jiná členská země OECD,“ napsal server SeznamZprávy.cz s tím, že daná slova řekl premiér Petr Fiala na zmíněném mezinárodním agrosalonu Země živitelka.

Za pokles cen podle Fialy může vytrvalý tlak vlády a snížení sazby daně z přidané hodnoty na potraviny.

Přitakával mu i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten dokonce uvedl, že ceny jsou nyní „v zásadě přiměřené“ a další snižování už není možné.

O tom, zda jsou, nebo nejsou ceny potravin v České republice přiměřené, se jistě může vést rozsáhlá diskuse a lze předpokládat, že jiný názor na to bude mít ministr a jinak se na vývoj cen bude dívat rodina s napjatým rozpočtem.

Tvrdá a nezpochybnitelná čísla ale předložil hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.

Ten své příspěvky na serveru Kurzy.cz a na sociální síti X v úvodu také opřel o slova premiéra Fialy, který se veřejně chlubil, že potraviny v ČR zlevňují nejvíce v rámci OECD.

„Až to skoro vypadá, že Česko je nyní rájem levného nakupování,“ uvedl vzápětí Kovanda s nadsázkou a dodal, že jestliže se říká „A“, je třeba říci i „B“.

A to „B“ už podle Kovandy zdaleka tak příznivé není. Jako důkaz porovnal ceny z letošního července a ceny z července 2021, tedy z období, kdy ještě vládl kabinet Andreje Babiše.

Pro české spotřebitele ale nejsou zveřejněné údaje vůbec radostné. Vždyť podle nich třeba máslo zdražilo za tři roky o 43 procent, vejce o 42 procent a brambory dokonce o celou polovinu.

 

Pozadu nezůstalo ani mléko, které „šlo nahoru“ o 28 procent, nebo třeba hovězí maso, které máme nyní o čtvrtinu dražší, stejně jako eidam nebo mouku.

„Základní potraviny jsou tedy dle ČSÚ stále o desítky procent dražší v porovnání s dobou těsně předtím, než v druhé půli roku 2021 začaly výrazně růst ceny energií a vzedmula se mimořádná inflační vlna let 2022 a 2023, umocněná dopady války na Ukrajině. Potraviny jsou o desítky procent dražší přesto, že letos došlo ke snížení DPH na ně,“ dodává k tomu Lukáš Kovanda.

Zároveň ale také vysvětluje, proč se může premiér chlubit tím, že v současné době ceny potravin klesají nejvíce v rámci OECD. Podle něj to rozhodně neznamená žádné zlevňování, ale spíše to odráží ten fakt, že v Česku ceny potravin narostly v uplynulých letech citelně výše, než v průměru v EU.

„Takže nyní z této výšky mají také kam klesat, ba padat,“ dodává ještě ekonom.

A to objektivně vzato na chlubení není, zvláště vezmeme-li v úvahu další Kovandův postřeh, který reflektuje to, že pokles cen, o němž referuje tisk nebo premiér, v EU v průměru nenastává jen proto, že v EU v průměru ceny potravin předtím ani nevystoupaly do takové výšky jako v Česku.

„Česko si vyšláplo na horu, zatímco EU jen na kopec. Takže je zřejmé, že v Česku bude nyní cenový „sešup“ strmější než mnohde jinde, stejně jako je sestupování z hory prudší než jen z kopce,“ snaží se Kovanda ukázat na názorném příkladu to, na pozadí čeho se premiér chlubí nejvyšším poklesem cen potravin a svůj příměr dokládá i přiloženým grafem.

„Určitý další prostor ke zlevňování potravin v obchodech tudíž stále existuje,“ rozporuje Lukáš Kovanda i slova ministra Výborného, že další snižování cen potravin již není možné, ale zároveň dodává, že ceny na úroveň roku 2021 už pochopitelně neklesnou.

„V mezidobí totiž nezvratně narostla cena energií, lidské práce – čili mzdy – a dalších položek,“ uzavírá známý ekonom svůj text zmínkou o rekordním zdražování energií a dalších souvisejících dopadech.

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

včera, 28. srpna 2024 v Lidlu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNorma1 , 29.08.2024 10:46:52
Jihočeské máslo, 250 g, 69,90. Ti dva ubožáci a lháři, a nejen oni si myslí, že jsou občané úplně dementní.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…