Whitney poukazuje na tři incidenty, které se odehrály minulý týden na syrsko-tureckých hranicích. Ankara si stěžovala, že ruské stíhačky narušily její vzdušný prostor. V jednom případě dokonce neidentifikovaný MIG-29 zaměřil svůj radar na čtyři a půl minuty na osm hlídkovacích tureckých letounů. Tak se obvykle děje v případě, že se chystá spustit palbu,“ uvádí Whitney a tvrdí, že se sice ruská strana za tyto údajné omyly omluvila, ale minimálně v tomto případě šlo o záměr. „Moskva tímto způsobem poslala Ankaře jasný vzkaz a je více než jisté, že turečtí generálové jej velmi dobře pochopili. S trochou nadsázky Putin vzkázal Erdoganovi, že je ve městě nový šerif a pokud se jeho turecký protějšek nechce dostat do problémů, bude se raději držet stranou.“
Podle Whitneyho je tak zřejmé, že plány Turecka na anexi části Sýrie a prohlášení tohoto území za „bezpečnou zónu“ tak vzaly za své. „Ruská invaze se tak v podstatě jeví jako účinný způsob, jak zabránit rozšíření války. Stačilo, že Moskva vymezila dalším regionálním mocnostem hranice, za které nemohou zajít. Turecko je nyní navíc ohroženo tím, že je obklopeno dvěma kurdskými kvazi-státy. Jeden vznikl v Sýrii a druhý v Iráku. Ten syrský je navíc řízen odnoží Kurdské strany pracujících, která proti Ankaře bojuje již třicet let. Selhal také pokus Erdogana svrhnout Asada. Nyní je velmi nejasné, co přesně může turecký prezident dělat, protože podpora NATO je v tuto chvíli jen řečnická. Chudák Erdogan. Jeho sen o rozšíření rádoby Osmanské říše je v troskách,“ konstatuje Whitney.
Whitney považuje za téměř vyloučené, že by se k nějakému zásadnímu kroku odhodlal Washington. Byť prezidentská kandidátka Hillary Clintonová i senátor McCain volají po vytvoření bezletové zóny. „Nikdy se tak nestane, protože Putin ani Národní bezpečnostní rada země to nikdy nepovolí. Pokud Obama po Putinovi něco chce, bude s ním muset usednout k jednacímu stolu. Zatím to odmítá, protože v koutku duše stále věří ve změnu syrského režimu. Na jeho plánech ani ruská intervence nic nezměnila, jen je z jeho pohledu vše nyní mnohem obtížnější. Což je důvod, proč jsou geopolitičtí stratégové nyní tak frustrovaní,“ konstatuje Whitney a upozorňuje zejména na bývalého poradce pro národní bezpečnost Zbigniewa Brzezinského, který je dle jeho názoru „duchovním otcem islámského extremismu“.
Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE
„Brzezinski přišel na to, že náboženské nesrovnalosti se dají využít k podněcování hysterie a následně k prosazování amerických geopolitických cílů po celém světě. Je tedy logické, že i nyní se snaží přispěchat s nějakou radou. Ve svém textu publikovaném ve Financial Times před několika dny napsal, že by měl Obama Putinovi oplatit stejnou mincí, pokud bude Rusko i nadále ohrožovat americká aktiva v Sýrii. Brzezinski takto žoviálně označuje lidi, kteří jsou teroristy. Putin nerozlišuje mezi umírněnými, radikálními, dobrými či špatnými teroristy. Všichni společně tvoří jednu skupinu a potká je stejný osud. Všechny je třeba eliminovat. Konec příběhu,“ souhlasí Whitney s ruským prezidentem a tvrdí, že Obama do přímé konfrontace s Ruskem nepůjde. „Bude však vyhrožovat, ponižovat, démonizovat a tyranizovat. Může zahájit další útok na rubl či manipulovat s cenami ropy a přikročit k dalším sankcím. Přímou válku s Ruskem ale jistě nezačne,“ má jasno Whitney.
„Putin říká, že Asad musí zůstat, ale Obama je opačného názoru. Je bez diskuze, že Putin se tuto bitvu chystá vyhrát. Americká vláda bude muset nakonec svůj požadavek stáhnout zpět. Její plán na na změnu režimu prostřednictvím džihádistů selhal a Putin ruskou intervencí posunul Blízký východ o krok blíž k trvalému míru a opravdové bezpečnosti. Bravo, Putine!“ uzavírá Whitney svůj komentář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro