Brabec má spadeno například na brčka, která jsou jednorázovým plastem, jenž zamořuje životní prostředí. Měla by tak zmizet z obchodů i restaurací. Zákon, který chce předložit vládě ještě letos, navazuje na opatření Evropské unie. Musí platit nejpozději v příštím roce v létě.
Kromě brček by měla být stopka vystavena také pro jednorázové kelímky či příbory z plastu, tyčinky do uší či držáky k nafukovacím balonkům. Výrobci a dodavatelé by měli být nově motivováni k tomu, aby jejich výrobky byly snadno tříditelné, recyklovatelné a opravitelné.
Pravidla určí Evropská unie, protože podle Brabce je nesmysl, aby každá země měla výrazně jiné normy. „Třeba výrobci nápojů jsou nadnárodní společnosti a je jasné, že to u nás nemůže být úplně jinak než třeba v Německu,“ sdělil Brabec.
A jak píší Lidové noviny, například společnost Mattoni by uvítala ekonomická zvýhodnění takových balení, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Podle společnosti jde o férový nástroj, jenž může pomoci narovnat pokřivený systém. Česká obalová asociace SYBA se naopak ekomodulace obává. „Další regulace formou ekomodulace trh deformuje. Posiluje možnost lobbistických tlaků a pseudovědeckých zdůvodnění,“ uvádí obalový expert Vlado Volek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef