Istanbulská úmluva je prvním mezinárodním nástrojem, jehož cílem je odstranit násilí páchané na ženách prostřednictvím ucelených právních a politických opatření pro prevenci takového násilí a pro ochranu a podporu obětí.
Evropský parlament dnes vydal doporučení k rozhodnutí Rady ratifikovat Úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám. Poslanci europarlamentu odhlasovali svůj souhlas v hlasováních o orgánech a veřejné správě Unie v následujícím poměru: 472 europoslanců zvedlo ruku pro, 62 bylo proti a 73 se zdrželo hlasování.
Úmluva tak začne platit na evropské úrovni, tedy v oblastech, kde má Evropská unie kompetenci.
Z českých europoslanců hlasovali pro Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer, Mikuláš Peksa, Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Radka Maxová, dále Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Proti hlasovali Ivan David, Hynek Blaško, Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský, Jan Zahradil a Ondřej Knotek. Hlasování se zdrželi Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová, Veronika Vrecionová. Nehlasovali poslankyně Kateřina Konečná a poslanci Ondřej Kovařík, Martin Hlaváček a Stanislav Polčák.
Evropský parlament dnes vydal doporučení k rozhodnutí Rady ratifikovat Úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) May 10, 2023
Čeští europoslanci hlasovali následovně ?? pic.twitter.com/5hocL8oIuE
Soudní dvůr EU v roce 2021 potvrdil, že EU může úmluvu ratifikovat kvalifikovanou většinou. Evropská unie nyní v souladu se stanoviskem soudního dvora z roku 2021 ratifikuje Úmluvu o předcházení násilí na ženách a boji proti němu. Stane se tak šest let poté, co za Evropskou unii úmluvu podepsala česká eurokomisařka Věra Jourová, informuje twitterový účet zveřejňující zásadní hlasování Evropského parlamentu.
Evropská unie dosud úmluvu neratifikovala navzdory četným výzvám Evropského parlamentu kvůli odmítavému postoji několika členských států. Jde o Bulharsko, Česko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Slovensko. Podle Soudního dvora EU je možné úmluvu ratifikovat i bez souhlasu všech členských států.
Zároveň poslanci Evropského parlamentu připomínají, že přistoupení EU k Istanbulské úmluvě nezbavuje členské státy povinnosti ji samy ratifikovat, a vyzývají je, aby tak bezodkladně provedly.
Europoslanci zároveň připomínají, že přistoupení EU k Istanbulské úmluvě nezbavuje členské státy povinnosti ji samy ratifikovat a vyzývají je, aby tak bezodkladně provedly.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) May 10, 2023
Čeští europoslanci se k Istanbulské úmluvě následně vyjádřili na sociálních sítích a k české vládě směřovaly apely na ratifikaci Úmluvy o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám.
Evropa by rozhodně měla přijmout Úmluvu o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí, píše na svém twitteru pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který Fialovi vzkazuje: „Pane premiére, pojďte se postavit za správnou věc a ratifikujte tuhle důležitou a podstatnou dohodu!“
— Mikuláš Peksa (@vonpecka) May 10, 2023
Europoslankyně Radka Maxová (Nezávislá za ČSSD) byla poměrem hlasování v rámci českých politiků zklamaná. „Jsem opravdu překvapená tím, že jen osm z 21 českých zástupců v Evropském parlamentu hlasovalo pro ratifikaci Istanbulské úmluvy Evropskou unií ve sdílených kompetencích. Jako by vše dobře fungovalo v ochraně obětí a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Čísla jsou jiná,“ vyjádřila se.
Jsem opravdu překvapená tím, že jen 8 z 21 českých zástupců v Evropském parlamentu hlasovalo pro ratifikační Istanbulské úmluvy Evropskou unií ve sdílených kompetencích. Jakoby vše dobře fungovalo v ochraně obětí a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Čísla jsou jiná??. pic.twitter.com/iW3zmhz1lu
— Radka Maxová (@MaxovaRadka) May 10, 2023
Marcel Kolaja z Pirátské strany poděkoval všem, kteří schválili ratifikaci Istanbulské úmluvy na evropské úrovni. „Děkuji všem, kteří se spolu postavili proti násilí páchanému na ženách. Patříme přece na Západ, že jo?“ uvedl a ani on nezapomněl jako jeho kolega vyzvat českou vládu k akci: „Nyní zbývá, aby úmluvu konečně ratifikovala i česká vláda,“ doplnil.
Dnes jsme schválili ratifikaci Istanbulské úmluvy na evropské úrovni!
— Marcel Kolaja (@PiratKolaja) May 10, 2023
Děkuji všem, kteří se spolu s @PiratskaStrana postavili proti násilí páchaném na ženách. Patříme přece na Západ, že jo?
Nyní zbývá, aby Úmluvu konečně ratifikovala i česká vláda. https://t.co/PO8iz8wwCT
Někteří diskutéři promítli polarizující hlasování českých europoslanců do blížících se eurovoleb a projevili jistou skepsi k zvažované společné kandidatuře koalice SPOLU. „Tak nevím, pokud SPOLU udělá spolu eurokandidátku, jak jim to asi bude klapat? ODS, KDU ostuda, ta schýza v ANO je taky luxusní,“ komentoval v kontextu s jejich postoji k Istanbulské úmluvě.
„ODS a SPD jako obvykle spolu, lidovecký tandem přizvukuje. Takže menší podporu než Česko dalo v EP ratifikaci Istanbulské úmluvy jen Maďarsko, Bulharsko a Řecko. V pohledu na postavení žen jsme Balkán, přátelé,“ glosuje hlasování o ratifikací Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí Marek Švehla.
„Mlátit ženy je konzervativní hodnota,“ soudí podle výsledku hlasování předně europoslanců z ODS Vojtěch Navrátil.
Znechucení z občanských demokratů neskrýval ani Roman Hlava: „To mi prosím řekněte, jak mám dál volit ODS... Už přestávám mít trpělivost,“ tázal se přímo poslance Karla Haase z ODS.
„ODS jak jinak než s SPD. Můžou si tady markeťáci SPOLU říkat, co chtějí, ale Česko na tom nebude dobře, dokud neskončí modrý pták v politickém zapomnění. A obávám se, že tohle nepřijde tak rychle...,“ napsal Martin Podhorný.
„Evropský parlament schválil doporučení ratifikovat Úmluvu o potírání násilí na ženách. Čeští europoslanci a europoslankyně v hlasování nijak nepřekvapili,“ uvedl další komentující.
Poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09) podle svých slov nechápe, proč Istanbulská úmluva vzbuzuje takové kontroverze? „Nijak se neliší od ratifikované úmluvy o právech osob se zdravotním postižením nebo úmluvy o právech dětí. Je to jen hodnotový rámec. Jsem přesvědčen, že kdyby se jmenovala Ženevská úmluva, přijali jsme ji už v roce 2016,“ doplnil.
Proč vzbuzuje Istanbulská úmluva takové kontroverze? Nijak se neliší od ratifikované úmluvy o právech osob se zdravotním postižením nebo úmluvy o právech dětí. Je to jen hodnotový rámec.
— Matěj Ondřej Havel (@m_o_havel) May 10, 2023
Jsem přesvědčen, že kdyby se jmenovala Ženevská úmluva, přijali jsme ji už v roce 2016.
Součástí úmluvy je mimo jiné určení definice znásilnění a zajištění prevence domácího a sexuálního násilí na ženách, dětech a dalších ohrožených skupinách. Obsahuje zároveň i zajištění odborné pomoci obětem násilí a navrhuje úměrné tresty pachatelům. Schválením tohoto rozhodnutí Rady ratifikovat Úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám dává Evropský parlament Radě v ratifikaci zelenou. Podle statistik každá třetí žena v EU zažila fyzické a/nebo sexuální násilí. Úmluva vstoupila v platnost dne 1. dubna 2014 a EU ji podepsala dne 13. června 2017.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab