Šetření nazvané Informační technologie v domácnostech organizuje ČSÚ každoročně již od roku 2002, letos tedy po dvacáté čtvrté. „Český statistický úřad zjišťuje údaje nejen o používání internetu nebo mobilního telefonu, ale také informace o činnostech prováděných online, jako je například nakupování, využívání placených streamovacích služeb nebo sociálních sítí. Letos jsou do šetření navíc zařazeny otázky o ochraně dat v online prostoru nebo o digitálních dovednostech občanů,“ uvádí Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Výzkum se provádí každý rok v náhodně vybraném vzorku domácností a navazuje na Výběrové šetření pracovních sil (ZDE). Unikátní údaje, které nelze zjistit jiným způsobem, jsou zjišťovány prostřednictvím proškolených tazatelů, kteří navštěvují vybrané byty a vyplňují dotazník se všemi osobami staršími 16 let, které v době šetření na dané adrese obvykle bydlí. Celkem takto navštíví 6 780 domácností. Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a tato data jsou ze zákona důsledně chráněna.
Jak takové šetření probíhá, přibližuje krátké animované video ZDE.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
Výsledky z minulého kola šetření, které proběhlo na jaře roku 2024, jsou zveřejněny na webu ČSÚ ZDE. Mezi hlavní zjištění minulého roku patřilo například to, že internet používá 89 % dospělých, chytrý telefon 84 % a internetové bankovnictví 77 %. Meziročně rostlo nejvíce používání placených streamovacích platforem, ať už ke sledování videí nebo k poslechu hudby. Výsledky letošního šetření budou k dispozici ke konci listopadu tohoto roku.
Šetření Informační technologie v domácnostech vychází z celoevropského šetření, které probíhá ve všech členských státech EU a několika dalších evropských zemích, a umožňuje tak mezinárodní srovnatelnost zjištěných údajů.
Více o výběrových šetřeních u domácností
Jedním z mnoha zdrojů dat ČSÚ jsou i pravidelná výběrová šetření u domácností. Jedná se o šetření, kdy tazatelé ČSÚ navštěvují náhodně vybrané domácností po celé ČR a získávají od nich údaje, které nelze získat z jiných zdrojů. Nasbírané údaje pomáhají například měřit zaměstnanost a nezaměstnanost, poskytují informace o využívání digitálních technologií, cestovním ruchu, zdraví a životních podmínkách obyvatel ČR nebo účasti dospělých na vzdělávání.
Více informací o domácnostních šetřeních naleznete na webu ČSÚ ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva