Británie má nového premiéra. Vybírat se nemusí, kandidát je jediný

24.10.2022 16:27 | Zprávy

Novým britským premiérem bude bývalý ministr financí Rishi Sunak. Ten zůstal jediným kandidátem v souboji o funkci lídra vládnoucí Konzervativní strany poté, co z klání odstoupila jeho soupeřka Penny Mordauntová. Dvaačtyřicetiletý konzervativní politik se stane již třetím ministerským předsedou Spojeného království v tomto roce po rezignaci Borise Johnsona a Liz Trussové.

Británie má nového premiéra. Vybírat se nemusí, kandidát je jediný
Foto: z internetu
Popisek: Sunak

Spojené království zná jméno svého budoucího premiéra. Bude jím bývalý ministr financí Rishi Sunak. Zprávu dnes odpoledne oznámil předseda 1922 Committee (skupina konzervativních poslanců v Dolní sněmovně) Sir Graham Brady poté, co se z klání o funkci lídra vládnoucích konzervativců stáhla Sunakova soupeřka Penny Mordauntová, čímž se Sunak stal jediným kandidátem. Došlo tak krátce před 2. hodinou odpoledne, kdy měla vypršet lhůta, kterou měli uchazeči na předložení nejméně 100 nominací britských zákonodárců potřebných pro postup do souboje o stranické předsednické křeslo. Spekulovalo se také o možném návratu expremiéra Johnsona, k čemuž však nakonec nedošlo.

Dvaačtyřicetiletý Sunak, který v minulých letech šéfoval královské státní pokladně v kabinetu Borise Johnsona, se tak stane hned třetím britským premiérem v tomto roce. O funkci se ucházel již po Johnsonově demisi letos v červenci, avšak prohrál stranický souboj s Liz Trussovou. Ta ale v Downing street vydržela jen 44 dnů, načež pod tlakem rezignovala, a Sunak tak dostal další šanci postavit se do čela problémy zmítané strany a vlády. Jeho životní příběh začal v jihoanglickém Southamptonu, kde se narodil do rodiny indických imigrantů. Je hinduistou a prvním britským premiérem s asijskými etnickými kořeny. Vystudoval filozofii, politologii a ekonomii na Oxfordské univerzitě a později také získal titul MBA z amerického Stanfordu. Před vstupem do politiky pracoval pro hedgeové fondy a banku Goldman Sachs. V roce 2014 byl zvolen poslancem za konzervativce a postupně se vypracoval až na pozici ministra financí. Během referenda o brexitu byl jedním ze zastánců vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Říše, nad kterou slunce nezapadá, se nyní potýká s řadou problémů, z nichž mnoho je ekonomického charakteru. I to mohlo podle některých analytiků ovlivnit výběr nového ministerského předsedy. „Do karet Sunakovi hraje například to, že má výrazný ekonomický základ, protože nový britský premiér bude muset řešit řadu složitých hospodářských otázek,“ domnívá se analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

Lídr opozičních labouristů Keir Starmer požaduje předčasné volby jako jediné řešení současné nestability s tím, že si Británie podle něj prý nemůže dovolit „další experiment ve vedení toryů“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…