Hošek ve svém komentáři vzpomněl mimo jiné i na Nigela Farage, který se o vystoupení své vlasti z Unie zásadním způsobem zasloužil. Podle svých slov si zrovna u něj nebyl tak jistý tvrzením zastánců brexitu, že Británie neodchází z Evropy, ale odchází z Evropské unie. „Z tohoto pána, který si z brexitu udělal smysl svého života, jsem často měl pocit, že by celé Britské ostrovy nejraději odtáhl z nebezpečné blízkosti Francie a nechal je driftovat kamsi dál do Atlantiku,“ dodal Hošek.
Zavzpomínal také na to, jak vypadalo 47 let dlouhé britské unijní členství. Mít vztek podle něj není namístě. „Británie obohatila Evropské společenství, Evropskou unii, stejně jako tomu bylo naopak. Měřeno penězi i přínosem jiného rázu,“ zmínil Hošek.
Následně se věnoval dohodě o 1 250 stranách, jež byla oznámena na Štědrý den. „Jsem přesvědčený o tom, že z nich vypadne nejedno překvapení, na které možná nezasvěcenci budou docela zírat. Jako třeba britská ztráta přístupu k datům EU o více než 21 500 chemikáliích uložených v unijním registru ECHA. Britský chemický průmysl tak bude muset v rámci nově vznikajícího ostrovního zákona každou látku znovu zaregistrovat, což je operace, která má přijít na miliardu (!) liber. Stejně se asi najdou body, u nichž budou skřípat zuby unijní občané a jejich političtí představitelé,“ míní Hošek, jenž se ani nedomnívá, že by se britští poslanci do středečního schvalování stihli dohodou prokousat.
„Je opravdovým paradoxem, že národ, který tak bazíruje na dodržování všech zákonných pravidel a parlamentních zvyklostí, bude mít k projednávání takhle důležitého materiálu jediný jednací den. Hlasovat pak v zastoupení desítek svých kolegů budou vybraní jedinci. Třeba Stuart Andrew zvedne ruku za 269 konzervativních zákonodárců v dolní sněmovně. Chris Elmore pak disponuje 160 labouristickými hlasy,“ dodal Hošek, jenž na Seznam Zprávách mimo jiné také někdy účinkuje i v pořadu Šťastné pondělí Jindřicha Šídla.
Opustit EU podle Hoška není rozhodně tak snadné jako změnit telefonního operátora nebo odejít od dodavatele elektřiny. „Proces unijního odcházení se ukázal jako něco tak příšerně složitého, že to ještě hezkou dobu bude působit jako prvek odstrašení. Musíme si ale uvědomit, že v britském podání není brexit upřednostnění jednoho hlasovacího lístku před druhým v jednom konkrétním hlasování. Brexit je vidění světa, v podání mnohých stav mysli, který z dotyčných nevytlučete ani na mučidlech,“ sdělil se slovy, že by si přál, aby Britům cesta brexitu klapla, aby svého rozhodnutí nelitovali a aby se jim dařilo. „Současně ale doufám, že kdyby se náhodou z cesty stala slepá ulička, aby Britové a jejich premiér, ať jím už bude kdokoli, měli odvahu hezky nahlas přiznat, že v červnu 2016 udělali strašnou pitomost,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef