Britský lord: Americký mír končí

23.04.2025 20:20 | Monitoring

Pax Americana, období stability a globální dominance Spojených států, podle britského ekonoma a člena Sněmovny lordů Roberta Skidelského končí. V rozhovoru s profesorem Glennem Diesenem vysvětlil, jakou roli v tomto rozpadu sehrály mezinárodní sankce. Evropská unie navíc podle Skidelského stále není politicky sjednoceným státem a reaguje na nové výzvy převážně protekcionismem.

Britský lord: Americký mír končí
Foto: Repro: sobertskidelsky.com
Popisek: Člen Sněmovny lordů a profesor politické ekonomie Robert Skidelsky

Profesor Skidelsky tvrdí, že globalizace už byla na ústupu a sankce tento proces pouze urychlily tím, že znovu rozdělily svět na tři bloky – podporovatele sankcí, jejich odpůrce a neutrální země. Podle něj se tak obnovuje struktura studené války: Západ (NATO), Rusko a Čína, a nezařazené státy jako Indie. „To si myslím, že je v podstatě to, co režim sankcí znovu vytvořil. A cla jsou součástí procesu, kdy se o světové ekonomice přestává uvažovat jako o jediném celku, který je třeba zachovat,“ vysvětlil Skidelsky a dodal, že americký prezident Donald Trump se v rozpadu globalizace skrze cla snaží pro Spojené státy americké dosáhnout lepších podmínek.

Profesor Skidelsky cla nepovažuje za dobré řešení, uznává ovšem, že Spojené státy měly dlouhodobý problém s obchodním deficitem, který vedl k nadhodnocení dolaru a přesunu amerického průmyslu do zahraničí. V tomto ohledu podle něj Trump správně poukázal na skutečný problém americké ekonomiky.

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

12%
79%
hlasovalo: 3186 lidí
Skidelsky dále hovořil o Trumpově politice ve vztahu k Evropské unii. „Myslím, že Trump postavil Evropskou unii před otázku, zda se chce stát státem, nebo ne,“ zmínil profesor. Evropská unie dle slov profesora Skidelskyho prošla zásadním vývojem – od Evropského hospodářského společenství přes vznik jednotné měny – ale nikdy nedospěla k politické unii. A právě tato neúplnost podle něj vedla k určitému protekcionismu, který je podle něj neslučitelný s myšlenkou globalizace jakožto zóny volného obchodu.

„Evropská unie nikdy plně nepřijala myšlenku volného obchodu – vždy byla chráněna celními bariérami. A jak reaguje na Trumpa? Zaváděním dalších cel, protože jinou možnost v podstatě nemá,“ říká profesor. Podle něj by alternativou mohlo být nabídnout Spojeným státům zónu volného obchodu, k tomu by však EU potřebovala větší politické sebevědomí. Dodává, že Evropská unie se ani dnes nepřibližuje tomu, aby fungovala jako skutečně jednotný stát.

Profesor Skidelsky připomíná, že Evropská unie vznikla především jako prostředek k zabránění válkám, zejména k překonání historického soupeření mezi Francií a Německem, které Evropu ničilo. Dnes se však podle něj objevují hlasy, že dalším krokem k politickému sjednocení Evropy by mohla být až potřeba připravit se na válku s Ruskem. To považuje za hluboce deprimující myšlenku, i když připouští, že právě tímto směrem se současný politický narativ možná ubírá.

Robert Skidelsky je britský ekonom a politik, člen Sněmovny lordů a emeritní profesor politické ekonomie na Univerzitě ve Warwicku. Proslul jako autor oceněné biografie Johna Maynarda Keynese. Během své politické kariéry vystřídal Labouristickou, Sociálnědemokratickou i Konzervativní stranu, kde působil jako tiskový mluvčí. Od roku 2001 však ve Sněmovně lordů zasedá jako nezávislý.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 8 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Koudelka žádal pravomoc zasáhnout do soudů. „Co řekl, zaujme psychology.“

4:44 Koudelka žádal pravomoc zasáhnout do soudů. „Co řekl, zaujme psychology.“

Šéf BIS Koudelka mluví o odvaze, když jde o to, aby informace od tajných služeb mohly používat soudy…