„Doufal jsem, že se spolu spojíme po telefonu dříve, než vyšly najevo zprávy odhalující pachatele výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 a jejich napojení na zločiny spáchané týmiž jedinci později v Salisbury,“ píše Johnson v dopise z 5. května, který získal týdeník Respekt na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
„Píši vám, abych vyjádřil nejsilnější možnou podporu vaší reakci na zákeřné ruské aktivity namířené proti vaší zemi. Vaše odhodlaná obrana národní suverenity bude mít nepochybně pozitivní dopad přesahující hranice vaší země a pomůže zabránit dalším podvratným krokům cizích států,“ píše dále britský premiér v dopise.
Původní zdroj ZDE.
„Jako váš spojenec v NATO je Spojené království připraveno s vámi spolupracovat v případě dalších konfrontací. Přeji si, aby Spojené království spolupracovalo s Českou republikou co nejtěsněji proti výzvám v podobě terorismu, stability na západním Balkánu, Číny, kybernetických útoků nebo dezinformacím,“ dodal Johnson v dopise.
Dopis, který Johnson adresoval Babišovi, ukazuje, jak unijní i alianční spojenci vyčítají české vládě, že je o Vrběticích neinformovala s předstihem.
Proč se na spojence česká vláda dopředu neobrátila, nesdělila. Také německá kancléřka Angela Merkelová podle Politica českému premiérovi připomněla, že Britové po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury v roce 2018 se spojenci svůj postup sladili. Na neformálním summitu v Portu vyčetla Babišovi, že měl českou akci nejdříve koordinovat s ostatními zeměmi EU. Kvůli nekoordinování českého postupu se spojenci z EU a NATO nakonec solidárně vyhostilo své velvyslance jen pět zemí a žádné další zřejmě nepřibudou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab