„Kdo se zajímá o historii, ví, že svatováclavská koruna je gotický klenot zhotovený na objednávku Karla IV. ve 14. století. Také je veřejnou informací, že žezlo a jablko uložené spolu s korunou na Pražském hradě jsou renesanční, zhotovené v 16. století. Je logické se ptát, kam se podělo původní gotické jablko a žezlo z doby Karla IV.,“ popisuje Koudelka s tím, že korunovační klenoty se jen tak neztratí. Gotické jablko a žezlo se podle jeho slov zdánlivě z českých dějin potichu vytratilo.
Následně popisuje, jak si každý návštěvník Vídně může v pokladnici vídeňského Hofburgu prohlédnout žezlo a jablko Království českého i ceremoniální český kurfiřtský plášť. „Je logické předpokládat, že jsou to původní gotické součásti českých korunovačních klenotů,“ domnívá se Koudelka. Korunovační klenoty se podle něj dostaly do Vídně v obavách při třicetileté válce. „Do Prahy byly přiváženy jen na korunovace, trvale se vrátily roku 1791. Zřejmě původní žezlo a jablko zůstaly ve Vídni,“ dodal a překvapuje jej, že jsme dosud o gotické žezlo a jablko nežádali.
„Korunovační klenoty spravuje Kancelář prezidenta republiky a jsou spojeny s hlavou státu. Věci se může ujmout prezident republiky. Miloš Zeman plánuje navštívit Rakousko, může tam požadavek na vrácení našich klenotů a českého kurfiřtského pláště vznést. Měli jsme žádat o vrácení klenotů již po rozpadu monarchie, ale je možné tak učinit i 100 let poté. Jinak budeme státem, kterému nestojí za to, aby měl vlastní korunovační klenoty v jejich úplnosti,“ zakončil Koudelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef