V Brně totiž zcela jednoznačně dominují sochy mužů. Kromě soch Panny Marie a světic je zde už skulptura jen jediné ženy – mladé odbojářky popravené nacisty Marie Kudeříkové. Členka dramaturgické rady festivalu Sylva Ficová k tomu uvedla, že si však nemyslí, že by se to týkalo jen Brna. Podle ní jde o to, že ženy až do 20. století nemohly být aktivní v politice a ani neměy přístup ke vzdělání. „Je pochopitelné, že soch a bust vědkyň, političek a mecenášek nemůže být tolik,“ dodala Ficová.
- Původní text ZDE.
Mezi jedenácti ženami, které by mohly mít v Brně sochu, je například česká skladatelka Vítězslava Kaprálová, královna Eliška Rejčka či řeholnice Marie Restituta Kafková. Podle Ficové vedou Rejčka s Kaprálovou.
„Otázkou je, jak daleko do minulosti jít. Kdo dnes něco ví o Elišce Rejčce? Zaměřil bych se na dobu, o které lidé něco vědí,“ říká k tomu historik Jiří Rak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef