Brusel navrhuje radikální změnu. Bojí se mimo jiné malých džihádistů, proto chce odebírat otisky prstů i šestiletým dětem

21.05.2016 16:07 | Zprávy

Evropská komise plánuje, že se budou odebírat otisky prstů nejen dospělým migrantům, ale i dětem od šesti let věku. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Brusel navrhuje radikální změnu. Bojí se mimo jiné malých džihádistů, proto chce odebírat otisky prstů i šestiletým dětem
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Unijní databázi Eurodac, kde se sbírají otisky prstů žadatelů o azyl a ilegálních migrantů, čeká největší změna od roku 2003, kdy se systém rozběhl. Zatímco nyní smějí úředníci daktyloskopické profily snímat jen dospělým a mladistvým nad 14 let, nově by se Eurodac měl plnit i otisky malých dětí.

V rámci reformy unijního systému Eurodac to navrhuje Evropská komise. „Nově by se měly dětem moci odebírat otisky prstů už od šesti let. Budeme schopní je identifikovat a poskytnout jim péči,“ řekla LN eurokomisařka Věra Jourová, do jejíhož portfolia patří i spravedlnost a ochrana osobních údajů.

Hranice šesti let pro shromažďování otisků byla určená na základě vědeckých studií, kterými se Brusel vybavil, když debatoval o zavedení biometrických pasů. U mladších dětí ještě nejsou papilární linie dostatečně vyvinuté.

Jsou za tím i bezpečnostní důvody

Důvodem, proč chce Brusel snímat otisky i malým dětem a sdílet je v rámci celé EU, jsou alarmující čísla dětských migrantů. Ještě v roce 2014 bloumalo po Evropě třiadvacet tisíc nezletilých bez doprovodu dospělého.

Podle čísel Eurostatu počet opuštěných nezletilců během loňského roku narostl, bylo jich bezmála devadesát tisíc. Většina u sebe nemá žádný doklad totožnosti, a malí běženci se tak ztrácejí v nepřehledných migračních přesunech po Evropě.

Větší zacílení na uprchlíky mladší čtrnácti let má i své bezpečnostní důvody. I mezi třináctiletými mohou být radikalizovaní jedinci, kteří na starý kontinent rozhodně nepřicházejí proto, aby se s ním sžili.

V krajním případě i násilí

Brusel si tak od reformy systému Eurodac slibuje, že případní mladí radikálové nezmizí bez identifikace v některém z muslimských ghett ve Švédsku, Belgii nebo Německu.

Podle současných plánů by mělo být k sejmutí otisků v krajním případě použito i násilí. Například v Itálii ale mohou v současnosti migranti poskytnutí otisků prstů odmítnout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…