Bruselský list Politico tento týden poukázal na údajné čínské vazby europoslance Jana Zahradila. V minulosti proslul třeba jako podporovatel velkého čínského projektu Nové hedvábné stezky, spojené s osobou prezidenta Si Ťin-pchinga. V Evropském parlamentu je Zahradil prvním poslancem, který si za svého asistenta zvolil Číňana jménem Gai Lin, který však má, podle Zahradila, veškeré bezpečnostní prověrky. Právě on ale figuruje v obsáhlém článku, který analyzuje Zahradilovo nebezpečné napojení na Peking.
Gai Lin působí jako generální tajemník Zahradilem vedené Skupiny přátelství mezi EU a Čínou a během posledních 15 let prý pomohl zorganizovat několik pracovních cest evropských poslanců do Číny. Někteří politici v Bruselu se k Zahradilovi staví velice kriticky. „U šéfa Skupiny přátelství EU–Čína, fungující jako čínská lobby, nemůžete nic jiného očekávat,“ řekla místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová z hnutí ANO, podle níž spojení českého europoslance není nic, na co bychom mohli být hrdí. „Dobré jméno Česku to nedělá,“ doplnila.
Na europoslance z ODS zaútočil také senátor a šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. „Nemám nic proti přátelství s občany Číny, ale zůstávám velmi ostražitý vůči každému, kdo zkouší bagatelizovat strategické a bezpečnostní otázky. A z toho důvodu jsem ostražitý i vůči výrokům pana Zahradila,“ prohlásil Fischer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy