Budete vetovat kandidaturu na šéfa OSN toho, kdo nebude z východní Evropy? ptala se americká novinářka ruského diplomata. A přišla jasná odpověď

13.07.2016 19:52 | Zprávy

Americká televizní reportérka se zeptala stálého představitele Ruské federace v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů Vitalije Čurkina, má-li v plánu vetovat kandidaturu na generálního tajemníka OSN kohokoli, kdo nebude z východní Evropy, tj. z oblasti, ze které generální tajemník historicky doposud nevzešel. „Já velmi rád vetuji, opravdu to miluji,“ pobavil přítomné novináře ruský diplomat.

Budete vetovat kandidaturu na šéfa OSN toho, kdo nebude z východní Evropy? ptala se americká novinářka ruského diplomata. A přišla jasná odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Ovšem, jak se říká, „na každém šprochu, pravdy trochu“. V minulém roce Rusko své právo vetovat návrhy ostatních členů Rady bezpečnosti OSN využilo ve dvou instancích. První v souvislosti s rezolucí týkající se dvacátého výročí masakru v Srebrenici. Druhé veto se týkalo vyšetřování katastrofy malajsijského boeingu sestřeleného nad Doněckem.

V souvislosti s aktuálním hlasováním je ovšem třeba připomenout Čurkinova dřívější slova, když prohlásil, že Moskva neplánuje blokovat návrh kandidáta nepocházejícího z východní Evropy.

Čurkin na druhou stranu objasnil ruskou pozici, která spočívá v tom, že kandidát pocházející z jedné ze zemí východní Evropy by měl mít automatickou přednost z toho důvodu, aby byl zachován princip geografické rotace OSN při jmenování nejvyšších představitelů. Takový mechanismus je podle Čurkina spravedlivý, jelikož umožňuje kandidátům ze všech částí světa postupně zastávat nejvyšší post v OSN.

Další otázka, která na Čurkina směřovala, se týkala toho, umí-li si ruský diplomat představit, že by v čele světové organizace stála žena. Čurkin americkou reportérku upozornil na to, že mezi dvanácti kandidáty na nejvyšší post ve světové diplomacii je i několik žen z východní Evropy.

„Je mezi nimi několik velmi zajímavých žen. Domnívám se, že některé z nich mají velmi dobrou šanci,“ uvedl ruský diplomat.

Pozice generálního tajemníka OSN, kterou od roku 2007 zaujímá Jihokorejec Pan Ki-mun, se uvolní na začátku ledna příštího roku. Momentálně se o pozici uchází dvanáct lidí, mezi nimiž je i pět žen. V úterý se deset z dvanácti kandidátů zúčastnilo historicky první televizní debaty na půdě OSN, ve které promluvili o svých prioritách a odpovídali na otázky související s aktuálním světovým děním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…