Bum, konec. Bude Babiš vládnout až do smrti? Řítí se na nás největší ústavní krize, varuje Čížek z SPD

04.02.2021 19:10 | Zprávy

Pražský komunální politik SPD Jan Čížek se obává, že rozhodnutí Ústavního soudu, které osm měsíců před volbami zrušilo podstatnou část volebních pravidel, může přinést největší ústavní krizi v historii republiky. Mimo jiné může nastat situace, kdy Andrej Babiš bude vládnout do smrti, protože nebudou moct nastat ústavní okolnosti, za kterých by vláda mohla podat demisi.

Bum, konec. Bude Babiš vládnout až do smrti? Řítí se na nás největší ústavní krize, varuje Čížek z SPD
Foto: Archiv JČ
Popisek: Jan Čížek

Zatímco tzv. sluníčkoví politici naivně jásají nad novým rozhodnutím Ústavního soudu, pod pokličkou nám doutná možná největší ústavní krize v dějinách ČR. Při letmém nastudování Ústavy ČR totiž zjistíme, že se velmi rychle můžeme dostat do ústavního vakua a vláda Andreje Babiše bude vládnout nadosmrti.

Jde o to, že zrušením volebního zákona nejsou pravidla, podle kterých proběhnou již vyhlášené volby do Sněmovny. Současná Sněmovna podle ústavy automaticky přestává existovat uplynutím mandátu dosavadních poslanců, což je 21. 10. 2021. Nepodaří-li se ovšem prosadit do té doby nový volební zákon, pak nelze volby provést. Vtip je v tom, že vláda stále vládne a podává demisi až po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny. Ta ale nebude, protože není zákon, který by to provedl.

Když není Sněmovna, moc se v tu chvíli automaticky přesouvá na Senát, který je ústavní pojistkou, nicméně pouze v případech jejího rozpuštění prezidentem. Uplynutí mandátu poslanců lze však stěží považovat za důvod k rozpuštění Sněmovny, která již neexistuje. I rozpuštění má ovšem opět háček. Cituji Ústavu ČR: „Dojde-li k rozpuštění Poslanecké sněmovny, přísluší Senátu přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona. Senátu však nepřísluší přijímat zákonné opatření ve věcech ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, volebního zákona a mezinárodních smluv podle čl. 10. Zákonné opatření může Senátu navrhnout jen vláda.“ Tedy Senát může přijímat všechny možné zákony, jenom ne ten volební! A tím se kruh uzavírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…