„Velice pravděpodobně se tento rok zapíše do historie jako velká změna,“ prohlásil prezident Petr Pavel při rozhovoru pro ČT24 ve Vladislavském sále. „Rozhodně bych nechtěl strašit katastrofickými scénáři, ale to, že se výrazně promění celý světový, bezpečnostní, politický, diplomatický řád, na který jsme po desetiletí byli zvyklí, je asi už zřejmé. A pro nás by z toho mělo vyplynout jediné, a sice že se musíme víc a víc spoléhat sami na sebe,“ řekl Pavel s tím, že až doposud jsme byli zvyklí na to, že náš řád chrání systém mezinárodního práva, bezpečnostních záruk a ekonomických vazeb, nyní se však pravděpodobně jak Evropská unie, NATO i OSN zásadně promění.
Za mimořádně škodlivé jak pro Českou republiku, tak i pro Evropu Pavel v kontextu proměny světového řádu považuje pocit poraženectví. Tedy myšlenky typu: my jsme moc malí a nestačíme na to, bránit se nemá smysl… Pavel za příklad takového smýšlení připomněl události roku 1938 spojené s mnichovskou dohodou. Naopak připomněl Finsko, které úspěšně čelilo sovětské a následně německé agresi během druhé světové války jako příklad národa, který si váží své svobody a hrdosti, a vyjádřil přání, aby takovým za současné situace bylo i Česko.
Bitva za svobodu bude podle jeho názoru probíhat v celé Evropě. „I Evropa si dlouho myslela a namlouvala, že bez Spojených států nic nezmůže. I dnes slýcháme, že bez Spojených států nejsme schopni zajistit evropskou bezpečnost. A já bych byl moc rád, abychom tuto rétoriku už opustili. Abychom si začali uvědomovat, že naše síla je skutečně významná – za předpokladu, že ji dokážeme nasměrovat jedním směrem a mluvit jedním jazykem,“ vyzval prezident k evropské jednotě a vyjádřil naději, že současné globální události povedou k nalezení společného jmenovatele, který posílí sebevědomí a pozici Evropy na mezinárodní scéně.
Euforie 90. let po rozpadu Sovětského svazu a konci studené války vedla podle Pavla k tomu, že evropské státy přestaly vydávat peníze na zbrojení. „Pokud jde o naše obranné schopnosti a naši vůli se bránit, dopustili jsme velký deficit. A teď nastala doba, abychom se vrátili k tomu, že budeme schopni rozhodovat sami za sebe, sami o sobě a budeme schopni zajistit nejenom nám, ale především našim dětem budoucnost, jakou si zaslouží. To znamená bezpečnou, stabilní a v dobrých životních podmínkách. I za cenu toho, že to možná bude bolet,“ řekl Pavel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová