Bydleli tam, kam mrtvý z Vrbětic chodil střílet. Agenti GRU. A byli propašováni

04.05.2021 9:56 | Zprávy

Na světlo vyplouvají nové informace z vrbětické kauzy. Dva agenti ruské armádní rozvědky GRU, kteří podle českých tajných služeb stáli za výbuchem ve Vrběticích, se v říjnu 2014 ubytovali v jednom z ostravských hotelů. A je možné, že pro vstup do vrbětického areálu využili českou spojku.

Bydleli tam, kam mrtvý z Vrbětic chodil střílet. Agenti GRU. A byli propašováni
Foto: HZS ČR
Popisek: Požár ve Vrběticích, který předcházel výbuchu

MF Dnes se vrací ke kauze Vrbětice. I odtud zaznívá, že policie pracuje s jedinou vyšetřovací verzí a to s tou, že za výbuchem ve zbrojním skladu z roku 2014 a za smrtí dvou českých občanů stojí dva ruští armádní agenti. Není tedy pravda, že existují dvě vyšetřovací verze, jak tvrdil prezident Miloš Zeman, nebo ještě více vyšetřovacích verzí, což tvrdí prezidentova poradkyně a ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová.

Otázkou prý jen je, zda se agenti dostali do zbrojního skladu sami, nebo s pomocí nějaké české spojky, o čemž mluvil např. bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Proč vyšetřování celé kauzy trvalo tak dlouho? Deník potvrdil informace časopisu Respekt, že zpoždění vyšetřovatelů má v podstatě jednoduché vysvětlení, Problém prý vznikl ve chvíli, kdy došlo k reorganizaci policie za časů ministra vnitra ČSSD Milana Chovance, se kterou řada detektivů nesouhlasila. Proto z policie odešla. Týkalo se to i detektiva, který se kauze Vrbětice věnoval od roku 2014. Nový detektiv, který dostal spis na stůl, si různé poznatky spojil až v roce 2020 a začal důkladně prověřovat ruskou stopu.

„Jedinou vyšetřovací verzí je, že za výbuchem stáli ruští agenti, detektivové jen dál vyšetřují, jestli se do skladu dostali sami nepozorovaně, nebo měli uvnitř ‚českou spojku‘. ... Verze, že by se Rusové dostali dovnitř areálu na vlastní pěst, nepozorovaně, dokázali najít přesný sklad a bedny určené do Bulharska, je podle vyšetřovatelů i lidí, kteří areál důkladně znají, méně pravděpodobná,“ napsal list.

Při vyšetřování se totiž ukázalo, že kontrola lidí, kteří do areálu skladů ve Vrběticích vstupovali, byla relativně laxní. Pokud do areálu mířila skupina čtyř lidí, ztotožněn byl třeba jen jeden a ostatní byli bráni jako doprovod. Ale kdo přesně je součástí doprovodu, už se nezkoumalo. „Někdy chyběla identita lidí úplně,“ prozradil Václav Irovský, bývalý ředitel Vojenského technického ústavu (VTÚ), pod který vrbětický areál spadá.

Ústav vydává povolení pro cestu do areálu, ale tady Irovský dal od možného vstupu dvou ruských agentů do objektu ruce pryč. „Nejsme policie nebo orgán veřejné správy, abychom mohli lustrovat lidi. Těžko jsme mohli ověřovat totožnost,“ řekl.

Advokát firmy Imex Group Radek Ondrouš, které zboží dotčených skladech patřilo, zdůraznil, že majitel firmy ani nikdo z ředitelů nikoho do areálu neprovezl. „Nikdo z majitelů ani ředitelů tam nikoho neprovezl. Majitelé neměli důvod, proč by si zaplacený vojenský materiál, který nebyl pojištěný, vyhazovali do povětří,“ řekl advokát Imexu Radek Ondruš.

Vyšetřovatelům se podařilo zjistit, že se dva agenti ruské GRU ubytovali v ostravském hotelu Corrado.

Agenti Čepiga s Miškinem přiletěli do Prahy 11. října linkou Aeroflotu z Moskvy. Na letišti se prokázali falešnými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, ubytovali se v Praze a následně odjeli na Moravu a do Ostravy. Tam se ubytovali v hotelu Corrado, jehož součástí je i střelnice. Právě sem si chodil zastřílet i bývalý důstojník StB Petřík, který při výbuchu zemřel.

Kamery ukázaly, že se agenti pohybovali i ve Zlínském kraji a s vysokou pravděpodobností obhlíželi i vrbětický areál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…