Je zastropování cen energií v ČR dostatečné? Dokonce i menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr tvrdí, že stropy 6 Kč/kWh u elektřiny a ještě více u plynu 3 Kč/kWh nebudou stačit, a že do konce a v novém roce přijde ,náraz‘ nespokojenosti. K tomu ještě dodává, že „větší problém bude plyn, elektřina jen u těch, kdo elektřinou topí a ohřívají vodu... a těch není tolik jako u plynu“.
„Plyn je médium, které za posledních 20 let a zejména posledních 10 let ovládlo ohřev vody a topení... komodita je na rozdíl od elektřiny 90 % celkové ceny a zdraží 4- až 6násobně, podle toho, jak se kdo staral... přijde úplně nový rozměr,“ varoval Šnobr jednak před rapidním nárůstem cen plynu, ale také upozorňuje na to, že zatímco je cena elektřiny složená z ceny komodity a ceny za distribuci a zákazníci pociťují pouze zvýšení ceny samotné elektřiny, u plynu je tomu naopak a odběratelé platí téměř celou částku za odběr komodity, tedy se její zdražení promítne do konečné ceny daleko více.
„Je tam systémová vada ve způsobu zastropování. Když to vezmu u elektřiny, tak zastropování tímto způsobem u konečných zákazníků je úplný nesmysl, protože mělo proběhnout u výrobců a koncová cena včetně distribuce za výrobu a všechny poplatky za kilowatthodinu neměla přesáhnout 4 koruny. A potom licitovat o tom, jestli to vláda zastropovala na šesti korunách za kilowatthodinu, a jestli k tomu ještě přisype regulační úřad distribuci, protože se chystá v návaznosti na komunitní energetiku změnit systém plateb za distribuci, je irelevantní. Prostě 4 koruny je opravdu maximální hranice slušné ceny, při které vydělává výrobce, distributoři. Vydělávají všichni, protože z toho profituje stát a stáváme se konkurenceschopnými. Systém je bohužel špatně udělaný od začátku,“ vysvětlil PL.cz Ivan Noveský, expert na energetiku, bývalý 1. místopředseda Energetického regulačního úřadu.
„Mělo se to udělat úplně jinak. Měl se použít zákon o cenách, všechny nástroje Energetického regulačního úřadu, případně další, a ne vymýšlet další zadlužování České republiky. Například formou půjček kvůli tomu, aby výrobci mohli dodávat více elektřiny přes burzu. To je úplně nesmyslné,“ doplnil.
Vláda udělala úplně nesmyslný systém, kdy zadlužuje stát a vůbec neví za kolik
Vláda slíbila, že bude obchodníkům s energiemi rozdíl mezi limitovanou prodejní cenou a cenou, za niž nakupují, kompenzovat. Zda vykazované náklady na nákup, a tedy i požadavky na státní kompenzace odpovídají realitě, má kontrolovat Energetický regulační úřad. Dodavatelů jsou stovky, asi nebudou mít nějaké kontrolory navíc, tak jak to budou dělat? Není to příliš složité a zneužitelné? „Bohužel je to celé nesmysl, protože vláda tím, jak to nastavila, v podstatě vystavila bianco šek. Kde máte jistotu, že ten obchodník nebude nakupovat za 2 tisíce či dokonce 3 tisíce euro za megawatthodinu? Vláda udělala úplně nesmyslný systém s nesmyslným nastavením a vystavením bianco šeku, kdy zadlužuje stát a vůbec neví za kolik. Vláda řekla, že to bude 130 miliard. Náš odhad je, že to nebude 130 miliard ani náhodou, že to může být až 350 miliard. A i více. Nikdo vám teď neřekne, za kolik to bude, protože elektřiny ubývá. Jak úspěšně postupuje takzvaný Green Deal, což je vlastně likvidace ekonomiky a evropského průmyslu, tak budou ceny šíleně oscilovat, ale určitě nebudou výrazně klesat,“ konstatoval Noveský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban