Být v opozici je na hovno, pravil Karel Schwarzenberg. A dodal, jak se poslední dobou změnil Kalousek

04.11.2015 7:12 | Zprávy

„Přiznávám, že se mi více líbilo, když jsme byli ve vládě,“ připustil Karel Schwarzenberg hned na úvod rozhovoru pro MF DNES. „Jak řekl jeden slavný německý sociálnědemokratický politik, být v opozici je na hovno,“ dodal. Přesto si myslí, že jeho spolustraník Miroslav Kalousek je nejlepším řečníkem ve sněmovně, a TOP 09 dokáže, když je třeba, být opozicí pozitivní.

Být v opozici je na hovno, pravil Karel Schwarzenberg. A dodal, jak se poslední dobou změnil Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg

Klesající preference své strany si Schwarzenberg vysvětluje tím, že současná vláda má štěstí, když naprosto nezávisle na její politice nastalo ekonomické oživení. A také prý TOP 09 neprospívá hysterie kolem uprchlíků, na které se odmítá podílet. „Nejsme tady, abychom hájili líbivé názory, ale svoje zásady,“ vzkazuje. Je prý totiž přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska se postoj TOP 09 k uprchlíkům ukáže jako správný a vítězný. Má prý oblíbené arabské přísloví: „Máš-li nepřítele, posaď se v klidu na břeh řeky a čekej, až jeho mrtvola vyplave.“

Ačkoliv už nebude kandidovat na předsedu TOP 09, nemíní odcházet z politiky. „Jsem z předválečné generace, od dětství nám bylo vtloukáno, že člověk má sloužit vlasti,“ vysvětlil. Tyto ideály mládí v něm prý zůstávají zakořeněny. Nemá však strach, že by TOP 09 jeho odchod nezvládla, už nyní má prý mnoho mladých talentů. „Kdybychom náhodou Kalousek a já zahynuli při automobilové nehodě, už nemám obavy, že by tady zbyla prázdnota,“ dodává. A přidal moudro „starého lesníka“, že staré stromy je hlavně třeba porazit včas.

Pokud jde o Miroslava Kalouska, nástupce v čele TOP 09, v poslední době se mu prý „otevřely obzory“ a začal se zajímat o lidská práva. Jedním z momentů prozření prý byla účast na hudebním festivalu v Trutnově, tradičně zasvěceném památce Václava Havla. „On tam jel, a byl úplně nadšený,“ vzpomíná Schwarzenberg. Poté se prý bývalý ministr financí zničehonic začal zajímat o lidská práva.

On sám prý poslední „prozření“ zaznamenal před dvěma lety na kyjevském Majdanu. „Nadšení tamních mladých lidí, to byl poznatek,“ vzpomíná.

Zato děsuplný zážitek má prý z letošního předávání medailí 28. října. „Takový kýč, až to bylo strašné,“ úpěl. Nikdy by prý nečekal, že v roce 2015 bude od prezidenta ČR přebírat státní vyznamenání předseda plánovací komise nebo Ladislav Štaidl. Na druhou stranu jej prý nepřekvapuje, že ostražitost k předlistopadovému režimu klesá.

„Když jsem jako osmnáctiletý dělal praxi v jednom rakouském revíru, dřevorubci a hajní tam sloužili většinou ve wehrmachtu a vyprávěli, jaká to byla hrůza, kolik jich padlo, nebo jak jim umrzly prsty na nohou. Mezitím se z nich stali staří dědci, a vyprávějí si, jaké to bylo dobrodružství, kamarádství a podobně,“ vzpomíná.

„Když takhle vzpomíná starej dědek, jak pracoval v kolchozu, pánbůh s ním,“ dodává. Ale když se takto chová prezident, je to prý na pováženou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

12:15 Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

Ukrajinci přišli o další opěrný bod. Australský generál ve výslužbě Mick Ryan varuje, že Rusové mají…