Bývalý eurotajemník Prouza uhodil: Lidé dobře vědí, co jim Unie přináší. Ale nechce se jim za to platit

13.05.2019 22:20 | Zprávy

Češi nejsou podle nedávného průzkumu agentury Median zdaleka tak euroskeptičtí, jak se často uvádí. Podle zakladatele projektu Moje Evropa Tomáše Prouzy hlavní problém spočívá v tom, že lidé věří tradičním mýtům o Unii a jsou celkově málo informovaní.

Bývalý eurotajemník Prouza uhodil: Lidé dobře vědí, co jim Unie přináší. Ale nechce se jim za to platit
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit,“ říká k výsledkům výzkumu Prouza.

Podobně vidí situaci i rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Müller. „Převažují lidé, kteří jsou spokojeni s členstvím v Unii, ale máme trochu hokynářský přístup. Hodně očekáváme, ale málo chceme dát,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Müller.

Problémem je podle Müllera nedostatečné povědomí o fungování orgánů EU. „Voliči často tápou v tom, jaké pravomoci má Evropský parlament, co je to Evropská rada nebo Komise. Je to důsledek neschopnosti státu i Unie samé o sobě mnohem živěji komunikovat,“ doplňuje Müller.

Samotný výzkum ukázal, že existuje více skupin než jen příznivci a odpůrci Unie. „Říkáme eurohujeři a euroskeptici a vzniká dojem, že jsou nějaké dvě skupiny. Když ale zohledníte všechny otázky typu, jestli ti lidé jsou pro vystoupení z Unie atd., tak zjistíte, že těch skupin je kolem sedmi,“ uvádí sociolog Daniel Prokop.

Zhruba pětina Čechů jsou ti, kteří si uvědomují výhody členství, ale nejsou hodnotově proevropští. Další pětina považuje Unii za prospěšnou, ale kritizuje její fungování. Sedmnáct procent dotázaných Unii nevěří a požadují tzv. czexit. Pouze dvanáct procent jsou lidé vyloženě proevropští.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…