„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit,“ říká k výsledkům výzkumu Prouza.
Podobně vidí situaci i rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Müller. „Převažují lidé, kteří jsou spokojeni s členstvím v Unii, ale máme trochu hokynářský přístup. Hodně očekáváme, ale málo chceme dát,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Müller.
Problémem je podle Müllera nedostatečné povědomí o fungování orgánů EU. „Voliči často tápou v tom, jaké pravomoci má Evropský parlament, co je to Evropská rada nebo Komise. Je to důsledek neschopnosti státu i Unie samé o sobě mnohem živěji komunikovat,“ doplňuje Müller.
Samotný výzkum ukázal, že existuje více skupin než jen příznivci a odpůrci Unie. „Říkáme eurohujeři a euroskeptici a vzniká dojem, že jsou nějaké dvě skupiny. Když ale zohledníte všechny otázky typu, jestli ti lidé jsou pro vystoupení z Unie atd., tak zjistíte, že těch skupin je kolem sedmi,“ uvádí sociolog Daniel Prokop.
Zhruba pětina Čechů jsou ti, kteří si uvědomují výhody členství, ale nejsou hodnotově proevropští. Další pětina považuje Unii za prospěšnou, ale kritizuje její fungování. Sedmnáct procent dotázaných Unii nevěří a požadují tzv. czexit. Pouze dvanáct procent jsou lidé vyloženě proevropští.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma